Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Egypťané jedli sladkosti a stavěli vodní parkyÚvodník: se spoustou skluzavek. Věříte, nebo ne? Otevřete knihu nabitou Egypťany, jejich zvyky, způsobem života. Okamžitě se ocitnete ve slavných dobách Egypta a setkáte se s mocnými faraóny.

Článek:
Jak už bylo řečeno seznámíte se s životem obyčejného Egypťana během celého roku a proniknete do tajemství egyptských pyramid na nichž museli poddaní pracovat většinu roku. A také si potřesete rukou s těmi nejmocnějšími. Achnatonem, jenž si nechal změnit jméno kvůli kultu boha Re. Jednou z jeho krásných manželek Nefertiti, jež se po smrti Achnatona stala vládkyní celého Egypta. Za to však mohla děkovat své předchůdkyni, jenž tento post již dříve vydobyla i pro ženy. Bohužel autoři knihy uvádí faraóny v tomto pořadí. (Což sice nevadí, ale naopak zase vyžaduje pozorné čtení.)

Tutanchamonem, snad nejmladším faraónem Egypta, jehož smrt je opředena tajemstvím a jeho hrobku chrání všemocná kletba. Další z významných vládců Egypta byl Ramesse II., vládl celých 67 let, sám se se svými 91 lety dožil kmetského věku. Posledním novátorským vládcem Egypta pak byla žena se jménem Hatšepsut. A stala se tak první vládkyní ženského rodu.

Nejen tuto, ale i spoustu dalších zajímavostí v knize naleznete. Abyste pochopili tajemnou kulturu Egypta dokonale, musíte znát i bohy, kteří byli hojně uctíváni. I na to dojde. Publikace je sice útlá, za to ale nabitá informace a nádhernou grafikou. Na konci knihy si pak své znalosti můžete ověřit v kvízu čítajícím na 40 otázek.

Pokud by však vaše ratolesti omrzela knižní podoba s prosbami jako " ... a můžeme už na počítač?", neváhejte a vytáhněte lehce výukové cd, které ke knize dostanete jako dárek. Opět ke grafice není co dodat, zaujme i ty starší. Dokonalé provedení, lehké ovládání. Můžete si tak díky programu promítnout informace z knihy na plochu pc, zahrát kvíz a spoustu her, které pro vaše ratolesti autoři připravili.
Rozhodně stojí za to. (A nejsou tak lehké jak vypadají).

Děti tak do sebe mohou soukat informace o Egyptě čistě nenásilnou formou. Poznávat bohy skrz puzzle, stavět pyramidy či naopak učit se z pyramid tajně vycházet. Nebojte se, že by děti kniha nezaujala, obsahuje jak informace pravdivé tak i vymyšlené a legrační. reaguje na moderní dobu, aniž by pohoršovala. Pěkný kousek.

Poté co mě kniha nadchla, ihned jsem otočila na zadní stránku a koukala po autorovi. Samozřejmě zahraniční, což mě již nepřekvapuje. Jen je škoda, že nemůžeme mít o Egyptě pěkné české knížky, když egyptology máme špičkové. 

Mumie ožívá! Egyptské záhady , Portus Publishing
Albatros 2008

Zdroj fotografie:
www.albatros.cz


15.10.2008 - Lucie Hajduková