Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Klubko proti zlodějůmÚvodník: V prvním díle této edice nazvaném Záhada červené ponožky se rozbíhá spousta krátkých detektivních příběhů. Není nic snazšího než vzít červenou fólii a vyřešit záhadu dříve než detektiv Klubko.

Článek:
Rozluští záhadu červené ponožky v polévce při slavnostní večeři. Dohoní zloděje v přístavu i zlodějíčka na trhu. Pustí se se svým vnukem i do odhalení těch, kteří v nedalekém lesíku tvoří černou skládku. Lehčí případy střídají ty těžší. Příběhů je dost, doplňuje je pěkná grafika.

Trochu na škodu je právě ona červená fólie, láká ke knize, slibuje jiný druh zábavy, než obyčejné čtení. Potíž přichází v jejím využití. Bohužel dá se použít jedině, pokud chcete shlédnout řešení. Na konci každé kapitoly následuje otázka, která vede k rozřešení. Pokud už na něj přijdete sami či ne, pak teprve přichází čas na červenou fólii. Díky ní si přečtete rozluštění případu. Toť celá její úloha. Což jak už jsem zmínila, vidím trochu na škodu.

Jelikož je kniha určena dětem od sedmi let naopak chválím větší písmena, hezkou grafiku, která je k luštění případů leckdy využita. Na obrázcích se hledají odlišnosti, sledují se pachatelé činu. Krapet mě udivila obtížnost některých případů. Na druhou stranu proč ne, kniha s dětmi nejspíš poroste. A detektiv?  Takový menší roztomilý Colombo. Případy se však svým obsahem také dost vzhlédly v dospělém světě.

Červená ponožka v polévce patří k těm lepším. To jak pan Pivec vyřeší problém zabavených klíčů od auta v podroušeném stavu k těm horším. Vezme své manželce klíče, má tedy dvoje, jedny si nechá zabavit, druhými se pak z oslavy dopraví domů a vrátí je zpátky nic netušící manželce. Pochybuji, že na takové rozřešení přijde malé dítě.

Vyjma podobných příběhů a malého využití červené fólie, hodnotím knihu kladně. Bohužel nějak nemohu překousnout podobné příběhy jako s panem Pivcem. Dle mě se prostě do knihy pro děti od sedmi let nehodí.

Detektiv Klubko - Záhada červené ponožky, Ursel Schefflerová
Nakladatelství Fragment 2008

Zdroj fotografie:
www.fragment.cz


30.10.2008 - Lucie Hajduková