Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Gomora - o světě, kde není místo pro lidskost.Úvodník: Kdyby se Roberto Saviano narodil jinde, než v Neapoli, kniha, kterou napsal o neapolské camoře, by zřejmě nevznikla a Roberto by nejspíš žil docela poklidným životem, psal o modrém nebi nad hlavou a o letu ptáků, ale on se narodil právě v Neapoli, porozuměl zločineckým strukturám, které se v ní ukrývají a rozhodl se o nich vyprávět v knize, pojmenované Gomora, kterou nedávno vydalo nakladatelství Paseka.

Článek:
Místo, kde se narodíme a na kterém prožíváme dny svých životů, nás bezprostředně a navždy poznamená. Každým dnem se nám, aniž bychom o tom snad věděli, zarývá pod kůži a stává se součástí nás samotných. Jeho atmosféra, jeho rutiny, slavnosti, smutky a radosti. To vše v nás zůstává navždy zakořeněno. Jsou místa dobrá, stejně jako ta zlá.

Neapol a její okolí, stejně jako řada míst v Itálii (a na celém světě), ukrývá ve svých střevech kruté a šokující pravdy. Camorra, jedna z nejmocnějších italských tzv. mafiánských organizací, zde má prsty téměř ve všem. Řídí obchod s drogami, stejně jako s oblečením, prorůstá do politiky, zanechává za sebou tisíce zbytečných mrtvol, diktuje obchodníkům, jaké zboží kupovat (vždy jen to, které pochází z jejích struktur), je určujícím faktorem v každodenním životě města a jeho okolí.

Kvůli Camoře se Neapol stala místem s největším počtem zabitých lidí v Evropě. Místem, kde příslušnost k organizaci je pro mladíky téměř jedinou šancí, jak uživit rodinu, místem, na kterém není místa pro lidskost.

Roberto Saviano nás v knize Gomora zavádí do nejužších uliček organizace, představuje nám věci v nejširších souvislostech, ukazuje nám realitu v naturalistických odstínech, neváhá soudit a odsuzovat.

Sepsání (a vydání) této knihy si nepochybně vyžádalo obrovskou dávku odvahy. Nepochybuji, že Saviano učinil správně, když se rozhodl odhalit pravdu širokému publiku, stálo ho to ale zajisté mnoho bezesných nocí. Čelil mnohým výhružkám a od roku 2006 žije dokonce pod policejní ochranou.

Při čtení této knihy vám nebude dobře. To, co vám Saviano nabízí je „jen“ pravda. I přesto, nebo spíš právě proto, si myslím, že takové knihy, jako je Gomora, si zasluhují býti čteny. Pomáhají nám pochopit, že jsme to my, lidé, kdo tvoří místa a že za stav, ve kterém se náš domov nachází, neseme každý svůj díl zodpovědnosti.

Roberto Saviano: Gomora, vydalo v roce 2008 nakladatelství Paseka.
Zdroj obrázku: www.paseka.cz


23.10.2008 - Pavla Králová