Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Šla na interrupci a nemohla mít dětiÚvodník: Nechtěla děti brzo, tak šla na interrupci. Ovšem problémy vyvolané potratem postihly po několika letech jí i jejího manžela...

Článek: ...A tak se snaží řešit situaci všemi možnými způsoby, aby konečně znovu otěhotněla.

To je téma románu pana Stanislava Rudolfa „Co jsme si říkali k ránu“. Pan Rudolf zde líčí na zhruba 200 stránkách příběh šťastné-nešťastné manželky Simony. Simona má svého vysněného manžela Honzu, se kterým je stoprocentně spokojená. Její dokonalé manželství ovšem přece jen něco kazí – v jejich rodině stále není žádné dítě. Simonino okolí už také zaznámenává tento nedostatek a ona sama je už skoro zoufalá. Přes všechny nesnáze stále ale odolává tlaku jak od sousedů, tak i od svého manžela a pro své budoucí potomky dělá vše, co je v jejích silách.

Přestože tato kniha je určená především pro ženy, určitě i dívky – jako budoucí ženy – svou tématikou zaujme. V první řadě připomíná neustále diskutovaný problém interrupcí, v řadě druhé pak neplodnosti. Během příběhu si uvědomíte, že neplodnost s sebou přináší kromě vlastního trápení také partnerské neshody a vše může vyústit do poměrně složitého konfliktu.

Co se týká literárního pojetí, tak mne osobně třeba zaujal Rudolfův originální pozdrav “čao”, jehož původ by mne docela zajímal – že by souvisel s autorovým cestováním?

Stanislav Rudolf je jedním z významných českých prozaiků a jistě jste si již všimli, že přispívá i sem k nám na Rozhlednu. Kromě jeho zdejších fejetonů určitě znáte knihu Metráček, ale také zfilmovaný příběh Operace mé dcery či román Barvoslepý - mimochodem bylo by zajímavé vědět, zda v této posledně zmiňované knize nelíčí náhodou svou vlastní zkušenost. V kuloárech se šeptá, že snad i ano. (Možná nám to sem napíše do komentáře.) Co totiž vím, tak ke svým knihám sbíral potřebný materiál i vlastní praxí. Kvůli románu Pusinky např. docházel do cukrářské dílny.


Stanislav Rudolf, Co jsme si říkali k ránu
vydalo nakladatelství Erika v roce 2006
Foto: tiscali.cz


26.10.2008 - Adriana Šindelářová