Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Životem zkoušený ač publikem milovaný BelmondoÚvodník: Počátky jsou vždy těžké, stejně tak Belmondovy. Zvláště, pokud přichází s něčím novým, nečekaným a co převrátí nejen celou Paříž naruby. Neboť všechny novátorské změny vyžadují převrat v myšlení a upuštění od konvencí.

Článek: Pokud však člověk dokáže jít tvrdě za svým a nevzdává se, většinou se vše vyplatí. Od ošklivého studenta Konzervatoře, který se do divadla nehodil nejen svým fyziologickým vzhledem, ale také neschopností, se nakonec stane světově proslulý herec a legenda nejen francouzského filmu.

Cestu však prorůstalo mnoho trní, které bylo nutné překonat. Belmondo se však do všeho pouští s vervou sobě vlastní, jak můžeme vidět v celé knize popisující jak Belmondovy začátky tak proslulou kariéru až do tohoto roku.

Nejedná se jen o strohá biografická fakta ze života slavné osobnosti. Ač z počátku z knihy panuje pocit rozpačitý. Autor si posléze přece je najde tu svou vyprávěcí rovinu, ve které se vše odehrává. Provází nás příběhem na jedné straně plném neúspěchů a touhy po uskutečnění svých snů, na straně druhé nakonec oslnivým příběhem skromné hvězdy. Přičemž příběh nenechá na pokoji nejednoho dobrodruha. Sám život Belmondův bychom mohli přirovnat k nepřetržité kaskadérské hře a to ještě není zdaleka u konce.

Stále člověk s velkým charismatem a spoustou elánu do života, který se nebojí jej uchopit za pačesy. Porve se s leckterou rolí i s jejím podáním. Stejně tak jej podává i autor biografie. Nevynechává ani otázky soukromé. Provází nás úspěchy hvězdy na poli filmovém i divadelním, občas debakly na poli rodinném. Například nešťastné úmrtí již dospělé dcery.

V knize se však nezapomíná ani na hercova otce, kterému můžeme děkovat, že slavná firma Belmondo existuje. Později i on přiznává, že jej otec nepřímo ovlivnil ve výběru kariéry. Jako malý jej obdivoval při sochařské práci a také jej fascinovala otcova ničení pro něj podařených soch. Jak říká, vše pochopil až později. U divadla i filmu. Ačkoli publikum jeho role později milovalo, on s nimi třeba tak docela spokojen nebyl a právě v takových chvílích vzpomínal na otcovo ničení soch.

Stejně jako jej provázela tréma, při které se po éře filmu rozhodl zase vrátit k divadlu. Věděl, že jej buď stihne lynčování, že se ještě v takovém věku o něco marně pokouší či se při úspěchu nakonec stane miláčkem publika i kritiků. Vždy si nakládal velká břemena. Nikdy však neopomněl na soudnost a většinou se více či méně dočkal úspěchu.

Za úspěšné můžeme považovat i vydání této, dá se říct, unikátní knihy. Biografie Jeana- Paula Belmonda u nás vyšla jen dvakrát v roce 1994 v Českém spisovateli, podruhé pak v roce 2003 v ostravském Dominu. Jiří Žák však poznatky do knihy čerpá z různých zdrojů nevyjímaje překlady her ve kterých Belmodno hrál. Díky tomu se z knihy stal ucelený příběh plný emocí i na čtenářově straně, obohacený bohatou fotografickou přílohou a to jak barevnou tak černobílou s přesnými popisky.

K dokonalosti nechybí ani chronologický výčet divadelních představení a filmů, kterých se Belmondo účastnil. Co stojí za menší vytknutí,jedná o názor velice subjektivní, je množství poznámek odváděcí pozornost čtenáře na konec knihy k podrobnějšímu vysvětlení. Rozptylují pozornost čtenáře a jejich četnost docela unavuje. Jako obyčejný čtenář se tak přiznávám k jejich úplnému vypuštění. Netoužím hltat fakta. Pro ucelenost však knihu dovedly do dokonalosti.

Jean-Paul Belmondo, Jiří Žák
Knihu vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008
Zdroj fotografie:
www.xyz-knihy.cz

05.11.2008 - Lucie Hajduková