Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Proč se klepou řízky?Úvodník: Jak fungují kvasnice? Proč bývají nejhezčí jablka často červivá? Co má společného marihuana s čokoládou? Proč se klepu řízky; Chemie v kuchyni a jedna z nejzajímavějších knih letošního podzimu.

Článek: Prof. RNDr.Vladimír Mikeš, CSc., vysokoškolský profesor a vedoucí Katedry biochemie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity v Brně, využil svých bohatých znalostí a napsal pro všechny zvídavé čtenáře zcela jedinečnou publikaci, která populárně-naučnou formou rozebírá jednotlivé druhy potravin, nápojů, koření a všeho ostatního „jedlého“, s čím se každý z nás denně potkává ve své kuchyni. V době, která tak ráda operuje s přízvisky jako „nezdravý“ nebo „nevhodný“, autor vyvrací některé mýty a uvádí stav věcí, týkajících se našeho jídelníčku, na pravou míru.

Jak podtitul „Chemie v kuchyni“ napovídá, každá potravina prochází zevrubnou, přitom velmi pochopitelnou, analýzou z hlediska jejich chemických vlastností. Po porozumění základním pojmům, jakými jsou cukry, tuky, bílkoviny, autor poukazuje na výsledné reakce a interakce té či oné potraviny. Čtenář tak zjistí, proč některé druhy zeleniny či ovoce po oloupání zhnědnou, čím se odlišují syntetická sladidla od přírodních, proč je mléko bílé nebo čím prochází potraviny při pečení či přípravě v mikrovlnné troubě.

Kniha prof. Mikeše nerozšiřuje nekonečné řady kuchařek, ale napomáhá ke správnému sestavení našeho jídelníčku vzhledem k přirozeným vlastnostem nejrůznějších pochutin a jejich prokazatelnému vlivu na lidský organismus. Kromě jiného, autor zaměřuje svoji pozornost také na neblaze proslulá „éčka“. Součástí knihy Proč se klepou řízky je proto obsáhlý seznam E-kódů a příslušných surovin, které se pod nimi ukrývají.

Za jediný nedostatek, který lze této publikaci vytknout, je absence některých potravin, které za povšimnutí jistě stojí. V každém případě, kniha prof. Mikeše vyplňuje mezery, které s radostí zaplní nejenom studenti chemie či biologie, ale všichni ti, kteří touží své lahodné přátele poznat ještě intimněji, než doposud.


Vladimír Mikeš: Proč se klepou řízky; Chemie v kuchyni 
vydalo nakladatelství: Dokořán v roce2008
ilustrace: Václav Johanus
počet stran: 200
doporučená cena: 225 Kč (e-shop nakladatelství dokořán 191 Kč)
více informací
zde
zdroj obrázků: www.dokoran.cz
13.11.2008 - Kateřina Sovová