Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Co není v kronikách, jako by nebyloÚvodník: Co vlastně víme o tom, jak se celé naše dějiny poskládaly? Máme pár kronik a pamětí. A ty, jak víme, píší vítězové. A právě na této teorii staví Luboš Y. Koláček svůj první beletristický román. Trocha jiného pohledu do minulosti nikdy neuškodí...

Článek: V kavárně knihkupectví Kanzelsberger se sešla v úterý 4. listopadu vybraná společnost. Velel jí Slávek Boura v roli konferenciéra. Ptáte se, co se dělo? Křest! A hned dvojnásobný! Obě knížky se k sobě totiž náramně hodí a ostatně - autoři jsou stejně kamarádi.

První pod "kudlu" veřejného čtení přijde Honza Bauer, autor namodralé knížky Zemřít pro jediného boha. Příběh kněžny Ludmily a jejího neblahého konce s šálem na krku zná snad každý. Ale víte, co všechno tomu předcházelo? Odhodlaná kněžna má totiž trn v patě: snachu Drahomíru. A tak vypuká boj o trůn, boj o budoucnost a hlavně: o samotný život. Čtivě napsaný román se přelouská takřka sám a ještě vám zanechá v hlavě tolik důležité povědomí o naší minulosti.Vlastně totéž můžeme říct i o publikaci druhé, Císařovna musí zemřít od Luboše Y. Koláčka (v ikonce). I tady se děj nezapře s pečlivě nastudovanými reáliemi a duchovním rozměrem celého díla. Tentokráte se přeneseme do dob Karla IV. a jeho těhotné manželky Anny Svídnické. Opět půjde o život i trůn, poteče krev, lstivost nepozná mezí a na své si přijdou i vyznavači hermetických věd. Za pozornost určitě stojí i zmínka, že se jedná o zaběhlého autora faktu, který vlastně publikuje románovou prvotinu. Bát se nemusíte. Svižný styl a vypsaná ruka se neztratí. Nezbývá, než přiťuknout šampaňským a těšit se na další knižní kusy!


Jan Bauer druhý zleva, Luboš Y. Koláček třetí zprava
foto: autorka

08.11.2008 - Michaela Wilhelmová