Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Rejžek píše básně. Nic moc.Úvodník: „Pokud mě laskavé čtenářky a čtenáři mají zaškatulkovaného do role tzv. zlého kritika a publicisty, v čemž je mohl utvrdit výbor sloupků Z mého deníčku 1984-2003, možná jim způsobím drobný šok. Rejžek a básně!?! To je, jako kdyby Mirek Topolánek vydal kuchařku nebo Jiří Paroubek pravidla slušného chování.“ píše Rejžek.

Článek:
Neúprosný kritik a glosátor politického dění zalovil v šuplíku své poetiky a oprášil „ staré básně“ z let 1980 – 1988. Domnívá se, že dobrá poezie věkem zraje jako víno, či dokonce whisky. Připravil proto novou kompilaci básnických sbírek Nic moc (1980) a Jam session na Starém bělidle (1988), jenž kdysi, za časů normalizace, způsobily v klidném uměleckém dřímotu značný rozruch. Čtenáři ocenili zejména důraz na věcnost a stručnost sdělení a laskavý i zároveň absurdní humor.

Nic moc

V některých dívkách
by se ani doktor Barnard
nožejčkem
krve nedořezal
A kdyby přece
to je křiku
pro pár kapek...Caesar

Caesar se jednou vrátil ze senátu dřív
a co viděl v ložnici
to viděl
Zachroptěl jen
I ty Brute?Něco o autorovi:
Jan Rejžek se narodil 21. 6. 1954 v Českých Budějovicích, je znám jako recenzent, kritik a publicista. Nyní připravuje pořady Kritický klub Jana Rejžka a Kaleidoskop na vlnách Českého rozhlasu 6, má pondělní glosu v Radiožurnálu, úterní poznámku v deníku 24 hodin, píše pravidelné čtvrteční Poslední slovo pro Lidové noviny a rubriku Nekrology pro časopis Týden. Přeložil knihu Rolling Stone - 500 nejlepších alb všech dob (2007). V NAKLADATELSTVÍ XYZ vydal v roce 2005 sebrané sloupky Z mého deníčku: 1984–2003.Sžíravý publicista podepisoval svou knihu básní Nic moc v knihkupectví Fišer v Kaprově ulici v Praze 18. listopadu 2008. Knihu vydalo nakladatelství XYZ.

Foto: autorka

25.11.2008 - Jindřiška Kodíčková