Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kam za zvířaty?Úvodník: Pokud máte rádi zvířata, rádi je pozorujete či fotografujete, pak právě vám je určen nový průvodce z nakladatelství Academia od Michaela Fokta Zoologické zahrady České republiky a okolních zemí.


Článek: Najdete v něm přehled všech zoologických zahrad, veřejných akvárií, terárií, motýlích domů a dalších zařízení vystavujících zvířata v České republice a na Slovensku i v příhraničních oblastech sousedních států. U každé popisované instituce jsou přehledně uvedeny její základní charakteristiky (rozloha, počet druhů chovaných živočichů, počet pavilonů přístupných návštěvníkům, otevírací doba během celého roku a pravidelné akce pro návštěvníky), dále stručná historie, popis pavilonů a zajímavých expozic. Praktické je též uvedení způsobu dopravy autem i veřejnou dopravou a poštovních, telefonních i elektronických kontaktů. Celá publikace je bohatě ilustrována autorovými vlastními kvalitními fotografiemi ze všech popisovaných institucí.

Podobná kniha u nás naposledy vyšla před téměř 20 lety, v roce 1989. Jmenovala se jednoduše Zoologické zahrady a její autor Luděk J. Dobroruka v ní spolu se zaměstnanci jednotlivých ZOO představil všechny tehdy existující československé zoologické zahrady. Základním pojetím se kniha Michaela Fokta od knihy napsané Luďkem J. Dobrorukou příliš neliší, její pojetí ale více odpovídá nárokům současného většinového zákazníka knihkupectví - hodně barevných obrázků (v tomto případě fotografií zvířat) a ve srovnání se starším předchůdcem méně textu členěného do kratších pasáží. Na rozdíl od Dobrorukovy knihy se kniha Michaela Fokta neomezuje jen na území bývalého Československa, což jistě ocení obyvatelé příhraniční oblastí a také znalci českých a slovenských zoologických zahrad, kterým kniha nabízí nové tipy na výlety.

Kniha Zoologické zahrady České republiky a okolních zemí je vázaná a vytištěná na kvalitním papíře, čímž se také odlišuje od své předchůdkyně, a i díky svému formátu je praktickým a plnohodnotným průvodcem s poněkud netradičním zaměřením. Rozhodně by neměla chybět v knihovně žádného milovníka zvířat.
 
Michael Fokt: Zoologické zahrady České republiky a okolních zemí
Vydako nakladatelství: Academia v roce 2008
obálka www.academia.cz13.12.2008 - Josef Hotový