Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jiřina Jirásková, cigarety zbavenáÚvodník: Třistastránková kniha postavená na rozprávkách autora s jeho objektem zájmu je ojedinělá. Musí se potkat zkušený tazatel a zkušený partner, schopný celou tu kavalkádu absolvovat. Aniž by mu došel dech. Aniž poztrácí slabost pro dominový efekt slov. Rozhovory koncipoval Alex Koenigsmark a partnerkou k nim se stala Jiřina Jirásková. Podařilo se. Kniha se jmenuje Jiřina Jirásková osobně. Tady je.

Článek: Je otázkou, která z Koenigsmarkových odborností zde převládala. Autor patří k našim současně nejhranějším dramatikům a jeho spisovatelská praxe taky není zanedbatelná. V rozhovorech, podle vlastních slov, etablovaný není. Nevadí. Nakonec vždy ví jak a na co se zeptat a dočká se odpovědí rozvinutých daleko víc, než je u takového výslechu zvykem.

Před sebou tak máme téměř komplexní portrét člověka, vlastně jak říká Koenigsmark, pokus o něj. Je radost zahrabat se do životního moudra obou. Nevynechávají ani problematická místa v životě naší přední herečky. Některé lakonické odpovědi Jiřiny Jiráskové vyvolají úsměv, jiné až mrazení. Najdete pochopitelně i herecká zastavení a minimálně zmínku o jejích hereckých partnerech. Její obrovská schopnost vytáhnout ke každé situaci z klobouku noblesní postoj je obdivuhodná. Upřímnost je, myslím, podmínkou, pro takové reakce.

Při rozpravách se zcela přirozeně dostanou ke smyslu hereckého života, k profilaci současného divadla vůbec, dotknou se jeho vývoje. Nesmíme zapomenout na léta Jiřiny Jiráskové v křesle divadelní ředitelky. Úvahy o personalistice rozhodně nudně nepůsobí. Pronikat ke kadlubu věci je Koenigsmarkova velmi ceněná schopnost a herečka je důstojným hráčem u stolu. Bez pochyb. Očekával jsem dílko na dláždění Václaváku, jak se o něm vyjádřila paní Jirásková. Dočkal jsem se hluboké sondy do života umělce. Na obálce knihy čteme něco o nezapomenutelném zážitku. Ano, mohu potvrdit.

Některé pasáže odpovědí mi připadají až citátové. Musím se podělit: Neostýchám se být tvrdá, ostýchám se být prvoplánová. A o kus dál: Strašně snadno se vám může přihodit, že nejste dost blankytní. Můj obdiv k paní herečce po přečtení knihy určitě ještě stoupl.
                                                      
                                  Alex Koenigsmark, spisovatel, scénárista, dramatik

Alex Koenigsmark: Jiřina Jirásková osobně
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008
obálka www.xyz-knihy.cz, fotoghrafie www.nkp.cz


16.12.2008 - Jaromír Komorous