Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Stovka čertů ovládla BetlémÚvodník: Ale nejen oni. Svatá rodina s pastevci, zvířátky i Třemi králi přece jenom tvoří naprostou většinu a náporu šibalských čertů snadno odolá.

Článek:
Podzemní prostory Betlémské kaple, zaklenuté gotickými klenbami, vítají návštěvníky vůní jehličí a františků, šploucháním vody a skvělou instalací (za tu si pořadatelé zaslouží obrovskou pochvalu) několika desítek betlémů.


Všechny jsou rukodělnými, vysoce kvalitními – z hlediska provedení i estetického - originály, zcela vycházejí ze starých lidových tradic. Bělostné háčkování, vzdušné paličkování, precizní řezby, tradiční keramika, perník a papír, sklo, malby na kameni, podmalby na skle, vizovické i slané pečivo, kovy a dráty, ale i korkové zátky (dílo třináctileté dívky, zapsané do Guinessovy knihy), včelí vosk – to je jen orientační výčet materiálů a technik, z nichž vznikaly vystavené exponáty. 
 
                                  

Kromě betlémů uvidíme i půvabné ozdoby a dekorace přímo na živých voňavých stromečkách. Lze je i zakoupit, spolu nejrůznějšími zvykoslovnými předměty doby Adventu a Vánoc .

Ale ani to ještě není všechno. Žáci jistě ocení model staré třídy (zvláště existenci štiplavé rákosky), v níž vyučoval Jakub Jan Ryba. Jistě vědí, že Ryba nebyl jen učitel, ale i hudební skladatel a když nic jiného, jistě si vzpomenou na jeho Vánoční mši. A od ní je jen krůček k druhému rozměru výstavy, a to vánočnímu muzicírování. Zaznějí tu koledy a vánoční mše, kulturní dědictví po našich předcích. 

         

Cech pražských houslařů se podílel na vytvoření repliky staré houslařské dílny, ve které mistři svého oboru předvádí, kudy vede cesta od kusu dřeva k dílu, které se v šikovných rukách muzikantů rozezní. 

                                                       

V době výstavy proběhne i 9. řezbářské (1.12. – 7.12. 2008) a 5. krajkářské (13.12. - 14.12. 2008) sympozium.

Vánoční výstava v Betlémské kapli v Praze 1 se na Vás bude těšit denně od 9 do 18 hodin až do 3. ledna 2009. K dokonalé atmosféře Vánoc přispějí i lidoví tvůrci - řezbáři, dráteníci, krajkářky, košíkáři, tvůrci předmětů ze šustí, orobince, těsta, textilu, korálků, kteří Vám ukáží, nebo i naučí vybranou techniku.

Zdroj foto: www.vanocnivystava.cz

13.12.2008 - Jindřiška Kodíčková