Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Topolova Sestra: režisére, dělej si co chcešÚvodník: Román Sestra z pera Jáchyma Topola něco řekne většině z nás. Někdo zná autora, někdo o jeho pověstném bichlózním počinu alespoň slyšel. A kdo ho četl? Kdo ho dočetl? Spočítáte na prstech jedné ruky. A přesto je slavná. V zahraničí má kult, o kterém si může nechat málem zdát i Harry Potter. Vlastně by bylo ku podivu, že by se někdo jednoho dne neujal i filmu…

Článek:

Natočit natolik abstraktní dílo, které stojí v čele novodobé avantgardy, vyžaduje jednak pořádnou odvahu, jednak i připravenost, že cílová skupina diváků zahrne pár fandů a pár umělecky smýšlejících jedinců, ke kterým se možná sem-tam přidá skupinka puberťáků, co zrovna dokuřuje pořádně tučného jointa. Ty ze Sestry dostanou tu nejhlubší depresi, jakou lze filmem vůbec navodit.


V čem tedy Sestra zapůsobí nejvíce na náš cit pro originalitu? Všudypřítomná symbolika zprostředkovaná věcnými artefakty žije vedle hrdiny vlastním životem a stejně jako jemu a jeho vyvolené, dívce které přiřkne indiánské jméno Bílá psice, pranic nevadí, že se v celém filmu nedočkáme jediného slůvka postav. Ale nebojte se, slova tečou jako pečlivě vybíraná čokoláda, která pomalu sládne a pak zase hořkne na jazyku. Jen místo klasických dialogů předčítá v pozadí (nebo snad v popředí?) známé Topolovy texty další z rodiny Topolů: Filip, jinak člen skupiny Psí vojáci. Pokud vás zajímá, jak moc se autor slavného románu, Jáchym, sám do filmu angažoval, věřte, že nijak. Režisérovi Pancířovi dal jen souhlas a dál se o tom nehodlal bavit, on píše, jiní ať si točí.


Postavy tak máme vlastně tři – Jakuba Zicha, kterého obsadil do filmu jeho bývalý spolužák, režisér Vít Pancíř (zde stojí za zmínku, že Jakub hercem není a možná proto se od něj dočkáme o to větší přirozenosti, protkávané stereotyp návyků – tu se drbe, tu šoupá nohou…). Ženskou roli získala Verica Nedeska. Ani jednoho z nich neuslyšíme. Jen Filipův hlas a populární muzika kapely Psí vojáci, která Jáchymovské veledílo zhudebnila již na stejnojmenném albu roku 1994.


Příběh lásky, odcizení, putování a samoty se na první pohled do knižní předlohy zdá jako těžká látka. A také je. Film tak určitě nesedne každému, jak obsahem, tak svým originálním zpracováním, které místy spíše navozuje dojem absolventského snímku. Ale pokud holdujete alternativnějším snímkům a hudbě Psích vojáků, pak na Sestru zajděte.


Premiéru má Sestra 11.12.2008

Námět: Jáchym Topol
Scénář a režie: Vít Pancíř
Hrají: Jakub Zich + Verica Nedeska
Hlas: Filip Topol + muzika Psí vojáci
Více informací:
www.sestra-film.cz (fota převzata tamtéž)11.12.2008 - Michaela Wilhelmová