Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Za nízkou inteligenci se platí. Pobytem v base.Úvodník: Forrest Gump je již větší, ze svých dětských let zdárně vyrostl. Problémy jej však provázejí neustále. Navíc se dozví, že se musí postarat o svého malého syna. Sehnat si zaměstnání při svém nízkém inteligenčním kvocientu také není lehké a tak Gump střídá zaměstnání jako ponožky. Autor Winston Groom mu to neulehčí.

Článek: Díky své nízké inteligenci tak poslouží, jako tzv. bílý kůň a z většiny jeho pracovních zakázek se nakonec vyvrbí jen pobyt v base.

Gump však trpí a o syna se stará jeho tchýně. Dokud nezačne trpět zdravotními problémy, situace se dá jakž takž unést. A tak Gump cestuje po světě a nachází různá zaměstnaní, aby svou rodinu dokázal alespoň slušně uživit. Jednou je obchodník s encyklopediemi, jindy zase špičkový vynálezce nove příchutě Coca coly. Ze všechno však vychází velice špatně a tak se toulá světem a čeká na nabídky. Domů posílá peníze a synovi lapače prachu.

Syn roste a Gumpovi se vzdaluje. Už to není ten maličký, který nedokáže pochopit příchod svého „nového“ táty. Na konci knihy z něj je dokonce mladý muž. Ano i Gumpovi se splní jeho tajný sen. Kniha končí happy endem.

Obálka hlásá neuvěřitelné pokračování Forresta Gumpa. Nesahá mu však ani po kotníky. Nepředčí ani klasicky průměr. Cela kniha jakoby se odehrávala jen v mysli samotného Gumpa. Sám subjektivně vypráví, co se právě děje. Sem tam se do textu dostanou i slova lidí, které potkává cestou. Co se týče filmové charakteristiky Gumpa není o ní pochyb. Jak však charakterizovat Gumpa knižně? Jednoduše psát tak, jak se sám Gump vyjadřuje. Lidově, jak mu zobák narost. Doslova, forma naprosto nerespektuje čárky, tečky, gramatiku ani pravopis.

Forrest Gump spíše zklamává. A to nejen své zaměstnavatele a rodinu, ale i čtenáře. Jak už to bývá většinou, druhý díl se rovná odvaru prvního. V tomto případě tak dvakrát tolik. Jedná se pouze o několik tragických příběhů spojených do kupy tenoulinkým leitmotivem viditelným pod lupou. Příběh nic nepohání, spíše sám o sobě čtenáře nudí a nenavazuje nutkavou potřebu číst dál.
Pro uspokojení čtenářů, kteří lační po pár tragicko - usměvných příbězích však postačí.

Winston Groom, Gump & Comp.
Nakladatelství XYZ, 2008
Zdroj fotografie:
www.xyz-knihy.cz

20.12.2008 - Lucie Hajduková