Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - České Vánoce - oslava genderových stereotypů?Úvodník: Zkuste vyjmenovat pět věcí, charakteristických pro Vánoce. Mnoho z nás si jistě vzpomene na pojmy, jako jsou: vánoční stromeček, cukroví, kapr, koledy nebo dárky. S Vánoci je spojeno ještě mnoho dalších zajímavých fenoménů, ty nejdůležitější a nejtypičtější pro naše kraje dokážeme ale hravě shrnout právě těmito několika slovy, která se pojí s genderovými stereotypy.

Článek: No schválně! Už jste někdy viděli maminku, která vraždí kapra či v nočních hodinách odchází do lesa na lov smrčků? Nebo jste snad slyšeli o tatínkovi, který starostlivě peče tisíce drobných kousků cukroví (a toho z reklamy na jakési pečící pomůcky, prosím, vynechte)?

Já tedy ne!

Vždy před Vánoci se v časopisech pro ženy, ale i v některých novinách, objevují recepty na vánoční cukroví. A aby taky ne! Správná žena má mít doma uklizeno, navařeno, napečeno (a během Adventu také kvůli jedlíkům třikrát dopečeno). A k tomu všemu má ještě chodit do práce, starat se o děti a u toho všeho – vypadat báječně!

Tatínci dopadli podle vánočních obyčejů o poznání lépe. Přijdou k hotovému, skolí kapra, stromek a nanejvýš popadnou děti a vyvezou je i se sáňkami na přilehlý kopec, zatímco manželka doma dokončuje poslední přípravy, aby byly Vánoce skutečně dokonalé.

Ale zkuste si představit Vánoce bez cukroví. Jistě, že jde přistoupit k nějaké nepečící variantě, kdy v rychlosti naběhneme do nejbližšího supermarketu a popadneme několik krabiček s čímsi, co se do posledních chvil celkem obstojně tváří jako cukroví. Jenže! Jak vzápětí nedočkaví strávníci zjistí, skutečně se jedná pouze o líbivý zevnějšek.

A to se pak docela klidně může ztratit i docela velká část z onoho „ducha Vánoc“.

Takže, moje resumé zní: Pánové, ke strojům! Nenechávejte v tom své drahé polovičky samotné a přiložte také ruku k dílu. Koneckonců, stromek pořídíme v hypermarketu a kapra si můžeme koupit již zabitého...A tak je možná ten pravý čas začít objevovat nové, genderovými stereotypy nezatížené role.

Zdroj fotografie: bbcgoodfood.com

16.12.2008 - Pavla Králová