Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vánoční redakční recepty – Trdelník a pečené kaštany



Úvodník: Mezi vánoční aroma, které se line z pečících plechů a plně obložených stolů patří vůně vanilkových rohlíčků, vánoček sypaných mandlemi nebo kokosových kuliček. Pokud ovšem vyrazíte na vánoční trhy, nejčastěji vás omámí závan Trdelníku a pečených kaštanů. Jak si tyto staročeské pochoutky můžete připravit i doma?

Článek: Trdelník

Co budeme potřebovat?
150 g másla
1 kg polohrubé mouky
20 g droždí (nebo prášek do pečiva)
5 žloutků
300 g cukru krystal
vlažné mléko
vajíčko na potírání
sůl

Čím trdelník obalíme?
asi 200 g rozdrcených ořechů na ozdobu
cukr moučka na posypání
nebo
cukr skořice

Pracovní postup:
Spojíme
dohromady máslo, mouku, cukr, droždí (nebo prášek do pečiva), žloutky, sůl a vše zaléváme vlažným mlékem, až získáme tužší těsto (asi jako když pečeme vánočku). To necháme na teplém místě nakynout a poté z něj uválíme „hada“ o průměru asi 1 cm. Délku přizpůsobíme velikosti válečku, na který těsto namotáme. Pokud nemáme váleček určený přímo na trdelník, můžeme použít trubičky na kremrole či jiné pečící formičky, na které lze těsto navinout. Nezapomeneme formu před tím namazat máslem, aby se nám těsto nepřichytilo. Namotané těsto potřeme rozšlehaným vejcem a vyválíme ve směsi ořechů a cukru nebo ve skořicovém cukru.
Pokud použijeme klasické válce na trdelník, tak pečeme za častého otáčení, ale protože zřejmě každý z nás nemá stroj na trdelník nebo se mu nechce v zimních měsících točit trdlem nad otevřeným ohněm, tak v případě domácího užití pečeme na klasickém plechu. Ten vymažeme tukem a na něj poklademe formičky s namotanými trdelníky a pečeme, dokud těsto nechytá zlatavou barvu (asi jako v případě štrúdlu, čili cca půl hodinky, záleží samozřejmě na velikosti těsta). Po upečení vyndáme ještě teplé trdelníky a můžeme ještě posypat práškovým cukrem.

Tip:
V některých krajích se vyrábí i různé variace klasického trdelníku. Do těsta můžete přidat i kousky čokolády nebo přímo do něj zapracovat ořechy či najemno nakrájená jablka nebo pyré, které se pak skvěle hodí k variantě obalené skořicí. Obalům se také meze nekladou, takže mandle či pistácie tvoří exotickou podobou našeho trdelníku.





Pečené kaštany


Na plechu

Kaštan rozřízněte na vypouklé straně do tvaru křížku a položte jej touto stranou nahoru na pečící plech. Pečte v troubě o teplotě 200 °C asi čtvrt hodiny, až začne hnědá kůra praskat.

Na pánvi

Stejným rozříznutím a nakladením připravte kaštany na pánev a pokapejte trochou vody. Přikryjte pokličkou a častěji s pánví zatřeste, aby se kaštany nepřichytily. Doba pečení je kratší, cca 5 až 10 minut.

Vařené kaštany
Stejně nařízlé plody vařte asi 10 až 15 minut a poté je osušte.

Tip:
U kaštanů platí, že dokud je skořápka teplá, dá se lehce sloupnout, proto brzy, ale opatrně zbavte plody hnědé kůry. Takto připravené kaštany můžete ihned zkonzumovat nebo z nich připravovat i další speciality např. v podobě omáček či moučníků.




Krásné a voňavé Vánoce!


Zdroje obrázků: wordpress.com
estrip.org


22.12.2008 - Aneta Šimonková