Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Příliš mnoho pohřbů?Úvodník: Všichni víme, že smrt jednou zaklepe i u našich dveří. Je to neodlučitelná část každého života. Samozřejmě ne vždy je k nám smrt spravedlivá. Někteří lidé umírají přirozenou smrtí, tedy stářím či následkem nemoci, jiní vlastní neopatrností nebo cizím zaviněním.

Článek: Určitě jste si někdy položili otázku, proč smrt přichází. Koukáte se, jak kolem nás umírají lidé, na kterých nám záleží a říkáte si, proč musí být osud takový a působit nám tolik bolesti? Měli bychom se s tímto osudem smířit, protože každý konec je začátkem něčeho nového.
 
Také kniha Příliš mnoho pohřbů aneb když květiny promluví od Miloně Čepelky vypráví o životě a smrti. V útlém dílku se seznámíme s velmi zajímavými a citově proloženými životními příběhy tří generací. Rodiny, k níž nebyl život zrovna milý. Prožíváme s hlavními představiteli jejich příběhy, propletené osudy.

Nevypráví se zde ale jen o nich. Velkou roli mají v jednotlivých příbězích květiny. Kladete si otázku proč? Co tím chtěl autor vyjádřit? Jsou přece živou součástí našich životů! Proto! V jednotlivých kapitolách knihy mají všechny své místo. Jejich úkol se pojí s životy rodinných příslušníků a zdárně udávají kapitolám zajímavější význam.

Květiny jsou opravdu nedílnou součástí života i smrti. Když se zamyslíme, určitě si každý z nás vzpomene aspoň na jednu událost, ve které kytka hrála svou velkou roli. Ať už se jednalo o kytičku z lásky nebo jako poděkování či uznání zásluh. Taktéž mají velký význam ty "posmrtné". Nosíme je svým blízkým. Nejsou již mezi námi, ale ... Vedou nás k tomu různé důvody. Převážně pocit, aby člověk, pro něhož je určena, věděl, že jsme na něj nezapomněli. Autor spojuje různou květenu s životy rozdílných rodinných příslušníků. Vždy ale nachází charakteristickou. Pro tuhle rodinu právě ona vyjadřuje určité chvíle nebo pocity spojené s ní.

Miloň Čepelka napsal již spousty zajmavých knižních titulů a nejen to, působí také na poli textařském a scénaristickém. Nejvýznamnější roli ale ztvárňuje od roku 1967 jako zakládající člen a herec v divadle Járy Cimrmana, kde často hraje ženské postavy. Momentálně babičku Boženy Němcové.

Miloň Čepelka: Příliš mnoho pohřbů aneb když květiny promluví
Vydalo nakladatelství Daranus v roce 2008
Obálka: www.daranus.cz


12.01.2009 - Michaela Jurmanová