Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Patrick Swayze: Vyhrávat znamená nevzdat seÚvodník: V lednu roku 2008 vydaly světové agentury zprávu o nemoci „hříšného tanečníka“, sexsymbolu konce 20.století, Patrika Swayzeho. Americký herec, kterému bulvární plátky nedávaly víc než pět týdnů života, má za sebou první rok s diagnózou rakoviny slinivky. 7. ledna 2009, v exkluzivním interview pro americkou ABC, Swayze poprvé od zveřejnění své nemoci promluvil před kamerou.

Článek: Takřka rok trvá boj oblíbeného amerického herce a tanečníka, Patrika Swayzeho s jedním z nejhorších známých druhů rakoviny-rakovinou slinivky. Ačkoliv pacientům se Swayzeho diagnózou-čtvrtým stádiem-dávají lékaři maximálně měsíce života, šestapadesátiletý Swayze, bydlící s manželkou Lisou Niemi na ranči poblíž Los Angeles, po vzoru svých akčích hrdinů, na porážku nepomýšlí. Výsledkem jeho snažení je 12 měsíců, během nichž dokázal někdejší idol dívčích srdcí, mimo jiné, natočit také třináctidílný seriál, nazvaný The Beast (Bestie). 7. ledna 2009, osm dní před plánovanou premiérou tohoto seriálu, v němž Swayze ztvárnil hlavní roli agenta FBI, Charlese Barkera, poskytl herec exkluzivní rozhovor televizní stanici ABC a uvedl na pravou míru bulvární spekulace o svém zdravotním stavu. S redaktorkou Barbarou Waltersovou Swayze diskutoval také další otázky, související s jeho současným životem.

Herec potvrdil možnou přítomnost rakoviny v játrech, nicméně upozornil, že o této skutečnosti ví již od samého začátku léčení. Varovný signál, že něco není v pořádku, přišel na Štědrý den roku 2007. „Dal jsem si šampaňské, ale bylo to, jako kdybyste lili kyselinu do otevřené rány“, vzpomíná Swayze. „Podíval jsem se do zrcadla a najednou jsem byl kost a kůže, zhubl jsem 20 liber, měl jsem zažloutlé oči a problémy s příjmem potravy“. Swayzeho manželka přirovnává první týdny léčení nekonečné noční můře. Bulvární plátky toužící po senzaci přinášejí i v těchto dnech bezpočet zaručených informací o Patrikově stavu a často nešetří nejhoršími prognózami. Swayze vyjádřil velké rozhořčení nad takovýmto jednáním. „Mám opravdu chuť poslat všechny k čertu a říct jim: „Podívejte se na mě! Dívejte se, co jsem dokázal!“ Nikdy jsem na ně (tisk) nereagoval, ale proč mají moji blízcí přicházet kvůli nim o naději, která je už, sama o sobě, tak vzácná??“


Po neuskutečněném Swayzeho odchodu změnila média taktiku a začala psát o zázračném uzdravování, o boji s rakovinou, který herec vyhrává. „Nic nevyhrávám“, říká Patrik. "Co pro mě znamená výhru je jednoduše nevzdat se. Dokážu to unést, dokážu s tím žít. Bojovat s tím, to potom znamená unést tolik jedu, aby tělo ještě fungovalo“. Herec dále otevřeně promluvil o bolestech způsobených chemoterapií a zároveň uvedl, že svůj boj proti zákeřné chorobě nepovede dál, pokud by nemoc začala zcela ovládat jeho život. „Nedržím žádné makrobiotické diety, ano, stále kouřím a nehodlám se do budoucna za životem „štvát“ za každou cenu“.


Konec Swayzeho nespokojenosti ohledně nabídky stále méně kvalitních rolí měl na začátku loňského roku učinit připravovaný seriál The Beast, do něhož Patrik nyní vkládá velké naděje a kterým hodlá dokázat, že do starého železa, ani do škatulky "béčkových" herců, rozhodně nepatří. Zpráva o Swayzeho nemoci postavila producenty před nelehký úkol. Rozhodnutí odložit natáčení o pět měsíců a počkat na Swayzeho reakci na chemoterapii přineslo kýžené ovoce a herec před několika měsíci úspěšně dotočil poslední klapku první série nového seriálu. „Moje víra v člověka doznala určitého vzkříšení“, komentuje Swayze rozhodnutí producenta. „Stále nemohu uvěřit, že svět velkého businessu udělal jednou to, co je prostě správné“. K tiskovým zprávám popisující hercovy kolapsy během natáčení dodává: "Natáčení bylo tvrdé, ale nikdy jsem na place nezkolaboval, nikdy mě neviděli, abych se tam někde potácel“.

Lisa Niemi, žena, jež stojí po Swayzeho boku již 33 let, prožívala celé natáčení se svým manželem. Niemi potkala o čtyři roky staršího Swayzeho v 16 letech v taneční škole Patrikovy matky. Ze zamilovaného páru se brzy stali manželé. Během roku 2007 svůj slib oba zúčastnění slavnostně obnovili. Na otázku, co pro Patrika jeho žena znamená dnes, Swayze odpověděl: „Myslím, že bych to bez ní nezvládl. Nechovám k nikomu na této zemi větší úctu než k ní. Jistě,něco ve mně mi říká, že bych se asi s tím, co mě za ta léta potkalo, dokázal vyrovnat i bez ní. Ovšem určitě ne tak elegantně.“ Manželství Patrika Swayzeho patří k nejpříkladnějším v Hollywoodu. Americký "kovboj", Lisin partner v životě i na tanečním parketě, ovšem dodává sílu také ostatním nemocným, pro něž slavná hvězda představuje obrovskou inspiraci. Patrick Swayze, přes veškeré aktivity v rámci kampaní zaměřených na boj proti rakovině, tuto pozici nekomentuje,neboť dobře ví, jak nevyzpytatelně jeho nepřítel vystupuje. V objetí milované ženy, jejíž statečný úsměv dost možná působí jako nejlepší medicína, prozrazuje svoje plány do budoucna-jezdit na koni, natočit druhou sérii The Beast a žít naplno každým okamžikem.

Patrick Swayze s manželkou Lisou Niemi

Příští měsíce, během nichž Swayze podstoupí druhou chemoterapii, prozradí víc o budoucnosti muže, kterého zbožňuje několik generací. Svůj boj s těžkou nemocí nevzdává. S podporou svých blízkých a fanoušků, kteří Patrikovi dodávají odvahu prostřednictvím povzbuzujících dopisů z celého světa, pokračuje v léčení a zůstává v kontaktu se svým věrným fanklubem.

V době vzniku tohoto článku agentury oznámily, že Patrick Swayze byl hospitalizován z důvodu zápalu plic. Podle informací sdělených jeho manželkou Lisou Niemi se herci daří dobře a doufá v brzký návrat domů.

Pakliže také vy chcete vyjádřit podporu herci Patricku Swayzemu, můžete tak učinit prostřednictvím následující poštovní adresy:

WKT Public Relations

335 North Maple Drive

Suite #351

Beverly Hills

CA 90210

U. S. A.

zdroj informací a použitých citací v článku: televizní show 20/20 Barbara Walters Special, Patrick Swayze: The Truth, odvysílané 7. ledna 2009 americkou televizní stanicí ABC (www.abc.com)

fotografie: www.abc.com, www.youtube.com


Patrick Swayze a Barbara Waltersová


14.01.2009 - Kateřina Sovová