Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Hlouběji do podzemí-masakr s výchovným podtextem?Úvodník: Pokračování avizovaného bestselleru Tajemný svět v podzemí připomíná kalvárii. Nejenom pro hlavní hrdiny.

Článek: Když jsem v květnu minulého roku publikovala recenzi na údajného nástupce Harryho Pottera, dětskou knížku britských autorů Rodericka Gordona a Briana Williamse, Ztracený svět v podzemí, dilema, zda-li „risknout“ druhý díl, s ohledem na popsané nedorazy dílu prvního, nakonec vyřešila přirozená zvědavost. Objemná kniha s poutavou červenou obálkou, tak zanedlouho ležela na mém stole. Barva krve nepochybně není náhodná a tak naděje, že netradičně pojaté dobrodružství „podpovršáka“ Willa a jeho přátel nabere optimističtější směr, shořela v plamenech, namalovaných na lesklém přebalu dalšího pokračování.

Pokud první díl předváděl doposud nevídané násilnosti a nechutnosti, druhý díl nazvaný Hlouběji do podzemí, v němž hlavní hrdinové pronikají do zapovězeného světa v nitru Země, vyhnanství, kam krutí Styxové uvrhli Willova otce, v použitém způsobu vyprávění nejenom že pokračuje, ale přístupuje k brutalitám, srovnatelných s utrpením Židů v koncentračních táborech. Jakkoliv se takové přirovnání může zdát odvážné či nemístné, v případě Hlouběji do podzemí velmi pravděpodobně vystihuje stále zjevnější cíl práce obou autorů-vytvořit parafrázi na jedno z nejhrůznějších období evropských dějin. Jak jinak lze pochopit pasáže, v nichž polomrtví chlapci objeví podzemní masový hrob, praktiky krutých Styxů, nápadně podobné vyprávění lidí, přeživších utrpení druhé světové války, jména některých postav (Sára, Rebecca), či celou myšlenku „výjimečného“ podzemního světa, postupně ovládajícího podřadný svět na povrchu? Stejné náznaky nacházíme také v případě systému, panujícího v temné Kolonii, jejíž obyvatelé poslušně dodržují zákazy vycházení (1. díl), pod pohrůžkou ztrestání nemilosrdnou policií, nápadně připomínající systém z hitlerovského Německa.

Přes skutečně vynalézavé děsuplné situace, kterými Will či jeho matka procházejí, čtenáře, byť navyklého na mentalitu autorů, pravděpodobně překvapí netradiční vyústění příběhu. &Sok skutečně přichází a s ním vyvstává otázka, co Gordon s Williamsem svým brutálním příběhem ve skutečnosti sledují. Pakliže si jejich trilogie klade za cíl udržovat mladou generaci v pozoru před opakováním chyb jejich předků, považuji tento způsob za zcela nevhodný a doporučuji dopisovat na přebal knihy varování před možnou psychickou újmou. Osobně mi tentokrát dělalo velké problémy knihu dočíst. Domnívám se, že Hlouběji do podzemí přesahuje veškerou únosnou míru vkusu. Pakliže mám tuto knihu komukoliv doporučit, poté volím pouze psychicky vyrovnané dospělé čtenáře.

Roderick Gordon a Brian Williams: Hlouběji do podzemí
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2008
Doporučená cena:395 Kč
Obálka
www.fragment.cz

16.01.2009 - Kateřina Sovová