Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Perla Madagaskaru hledá přítele s dlouhým sosákemÚvodník: Seznámit se s touto bělostnou a náročnou krasavicí můžete až do 1. března v trojské botanické zahradě

Článek: Návštěvníky uvítá při vstupu do štoly skleníku epifytní kmen, porostlý orchidejemi. Mezi nimi překvapí i Perla Madagaskaru, kterou tam objevil Charles Darwin během své lodní expedice kolem světa v letech 1831-6. Její květ zdobí ostruha dlouhá až třicet centimetrů a opylovat ji musí pouze lišaj, jenž má tak dlouhý sosák, že dosáhne až na dno kalichuV kulisách tropického pralesa nainstaloval Eduard Chvosta výstavu Orchideje a jiné rostliny rostoucí na stromech. Některé skutečně rostou tak, jak ve své domovině, jiné jsou naaranžovány v malebných kompozicích. Návštěvníci tak mohou obdivovat barevnou i tvarovou krásu stovek květů kouzelných orchidejí. Procházka vlhkým pralesem přinese jasné poznání, jaké podmínky orchidejím vyhovují: rozptýlené světlo, teplo, provzdušněný speciální substrát, ale hlavně vysoká vzdušná vlhkost a opatrná zálivka. Pokud se pěstitelům daří takové stanoviště udržet i doma, mohou očekávat bujný růst bez škůdců, ale hlavně dlouhodobé kvetení- - některé kultivary nesou květy až šest měsíců.


Na výstavě si můžete orchideje a další epifyty zakoupit a jako bonus dostanete i podrobné informace na jejich pěstování. Výstavu doplňují odborné přednášky a o víkendech vás každou celou hodinu poučí školení průvodci.Program přednášek ve výstavním sále:

28. února, sobota
14 h: Bytová kultura orchidejí / Ing. Arch. Jan Zima
16 h: Aranžování orchidejí do nádob / Ing. Miroslav Láska

1. března, neděle
14 h: Aranžování epifytní vitríny – epifytního kmene
16 h: Praktické ukázky pěstování orchidejí / Bc. Jan Ponert

Skleník Fata Morgana je mimořádně v čase Výstavy orchidejí otevřen od 9 do 18 hodin, mimo pondělí.

Výstava orchidejí od 14. února do 1. března 2009 v Botanické zahradě hl. města Prahy v Troji

Foto: www.botanicka.cz a tn.cz

24.02.2009 - Jindřiška Kodíčková