Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - 10 pěkně mokrých zemských rekordůÚvodník: Co je nejvíc a co nejmíň? Říše vodstev je nezměrná a maličký člověk jen může v úctě zírat. Schválně si to zkusme i s pěkným potrápením mozkových závitů. Takový malý, pěkně promáčený kvíz.

Článek:

Pořádně protáhneme své mozkové závity v rámci našeho měsíčního tématu, kterým není nic menšího, než voda. Pořádně se připravte a pamatujte, že většinu otázek budete s to odpovědět jen a pouze z informací, které jsme se kdysi dávno doslechli v lavicích základní školy.


Pozor, začínáme! Na první otázku by měl umět odpovědět každý Čech. Která česká řeka je nejdelší? A abychom vás v tom nenechali tak úplně sami, vždy dostanete tři možnosti na výběr. Odpovědi najdete i se stručným komentářem dole pod článkem.

1)      Labe

2)      Vltava

3)      Odra


Pokud se necítíte býti vlastencem a váháte – zejména mezi první a druhou možností – tak vás snad spasí otázka další, stejná, avšak světová. Která je nejdelší řeka světa? Ale pozor, tahle otázka je o dost složitější, než může na první pohled vypadat!

1)      Volha

2)      Nil

3)      Amazonka


Od řek tekoucích se přesuňme k hladinám stojatým. Jestlipak dokážete odhadnout, které ze všech jezer světa je tím nejhlubším a zároveň i nejstarším?

1)      Bajkal

2)      Viktoriino jezero

3)      Máchovo jezero


Aby se situace ještě o kousek zamotala, položíme vám následující otázku: Které jezero je největší? Můžete uvažovat, zdali jde o totéž, co je nejstarší a nejhlubší, nebo nějaké úplně jiné…?

1)      Bajkal

2)      Kaspické moře

3)      Hořejší jezero


Topíte se v přemíře otázek? Tak trochu povolíme a zeptáme se na něco, co musí každý správný rybář znát: která sladkovodní ryba je největší?

1)      Kapr

2)      &Stika

3)      Sumec


I šestá otázka bude oddechová a my doufáme, že odpověď na ní nebudete hledat stěží. Který ze všech oceánů je největší?

1) Tichý oceán

2) Atlantik

3) Indický oceán


Sedmou otázku vás možná ve škole neučili, a tak si nemusíte dělat hlavu, pokud na ní nedokážete odpovědět. Od vody tekuté se přesuneme ke skupenství ledovému, až do daleké Antarktidy. Zdalipak dokážete odhadnout, jak tlustý může být místy maximálně zdejší led?

1)      500 m

2)      2 km

3)      4 km


U krajin ledu zůstaneme. Vzpomenete si ještě na jméno onoho historicky známého plavidla – konkrétně ponorky, která jako první podplave přímo pod severním pólem?

1) Nautilus

2) Enterprise

3) Sputnik


Předposlední otázka bude opět ve znamení oddechu a můžete jí klidně položit svým případným potomkům: které z následujících zvířat v polárních krajích nepotkáte? (a pokud ano, tak bude do pár hodin po smrti?)

1)      sovice sněžní

2)      tuleň

3)      slon


A jsme u otázky poslední. Kolik území Grónska je podle vás pokryto ledem?

1) 40 %

2) 68 %

3) 85 %

 

No vidíte, jsme na konci! Nyní jen nastává čas rozuzlení. Tamtadadaá! Čas pravdy nadešel!

 

Otázka první: Přestože si dost lidí myslí, že nejdelší českou řekou je Labe, není tomu tak. Samozřejmě jde o Vltavu s 440,4 km.

 

Otázka druhá: S nejdelší řekou světa je to o poznání zamotanější. Vědci totiž nebyli dlouhá léta s to změřit, kde má vlastně pramen a tudíž, jak dlouhá skutečně je. Můžeme se tedy hádat, zdali Nil či Amazonka – podle toho, jsme-li příznivci staré či nové školy. Ovšem nejmodernější vědecké průzkumy jasně ukazují, že jde o Amazonku, která Nil s 6 762 km triumfuje o necelých sto kilometrů.

 

Otázka třetí: Správná odpověď zní Bajkal. Hluboký je neuvěřitelných 1,6 km a starý více jak 25 000 000 let.

 

Otázka čtvrtá: Dali jste se ošálit Bajkalem? Zde již samozřejmě správnou odpovědí není! Největší je asijské Kaspické moře s rozlohou 394 299 kilometrů čtverečních.

 

Otázka pátá: Jednoznačně sumec.

 

Otázka šestá: Zde také není moc co dodávat. Že vede Tichý oceán ví skoro každý, však s rozlohou 179 679 000 kilometrů čtverečních značně překonává i Atlantik s rozlohou 91 140 800 kilometrů čtverečních.

 

Otázka sedmá: Ač je to k neuvěření, je správně odpověď 3. To znamená, že zdejší led je tlustý až 4 kilometry!

 

Otázka osmá: Jde o atomovou ponorku Nautilus, takže kdo tipl 1), měl pravdu.

 

Otázka devátá: Samozřejmě slon. Pokud jste mysleli něco jiného, doporučujeme opakování M&S.

 

Otázka poslední, desátá: Grónsko pokrývá ledová čepice na 85% území.

Foto: www.hitech-dolphin.com24.02.2009 - Michaela Wilhelmová