Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tip na výlet: České BudějoviceÚvodník: Můžete tu ochutnat Budějovický Budvar přímo od zdroje, projít si krásně malebné historické centrum a posadit se na lavičku u řeky. A když přijde hlad, můžete zavítat do bývalého trhu s masem, dnes vyhlášené restaurace Masné krámy.

Článek:

České Budějovice se rodí roku 1265 pod přísným dohledem krále Přemysla Otakara II. Ještě dlouhá staletí ponesou jméno Budivojovice, poté se jejich již několikrát komolený název poněmčí na Böhmisch Budweis – což je vlastně již dnešní název Českých Budějovic, jen v jiném jazyce.

Malebné historické centrum leží na řece Malši (ostatně, Budějovice v sobě ukrývají její soutok s Vltavou) a za procházku stojí jak kolonáda okolo řeky s okolními historickými budovami včetně klášterů, domů církevních škol a zachovalých věžiček s domečky. Některé z mnoha okolních uliček jsme vám pro potěchu vyfotili. (viz tři domky níže)
Zrekonstruované náměstí Přemysla Otakara II. se Samsonovou kašnou (foto níže) vypadá jako z pohádky a duši pohladí i při nevlídném počasí posledních dní. Ostatně, kam jinam vyrážet na výlety, když většina hradů a zámků ještě nemá otevřeno, než za krásami měst Čech? Pokud se tu vyskytnete, jistě neopomeňte navštívit Piaristické náměstí, hned vedle situaovaný dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, Černou věž, která je nyní až do prázdninového provozu bohužel také uzavřena a katedrálu svatého Mikuláše. Všechny je najdete v městské památkové rezervaci. A na máte-li času habaděj? Vyražte ještě o kousek dále do Českého Krumlova!


Foto: autorka27.03.2009 - Michaela Wilhelmová