Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Neznámý nadporučík fotil na italské frontě



Úvodník: Pohnuté i všední okamžiky první světové války přibližuje sugestivní výstava PĚ&SKY 1. SVĚTOVOU VÁLKOU. Na fotografiích dosud neznámého autora pohlédneme do ztrápených tváří lidí, které osud, říkejme tomu tak, poslal na krvavá jatka.

Článek:
Zapomenuté negativy neznámého autora pocházejí z archivu fotografa Jaroslava Kučery:Asi pět set zaprášených, všelijak poničených negativů jsem získal už před pětatřiceti lety. Tehdy jsem jim ale nevěnoval velkou pozornost. Teprve v roce 2002 jsem se na ně pořádně podíval a zjistil, že jde o mimořádnou, dosud nikde nevídanou autorskou kolekci.“ Kučera poškozené negativy naskenoval a poté v počítači vyretušoval. Nakonec z nich nechal pomocí digitálního osvitu vyrobit kvalitní zvětšeniny, ty největší mají rozměr 90 x 135 cm.



Nácvik útoku pěchoty

K identifikací míst, osob i vojenské techniky přispěl Jan Haas z Vojenského historického ústavu. Většina snímků vznikla na italské frontě, kde bojoval 47. pěší pluk. Menší část ukazuje život „českého“ 28. pěšího pluku z východní fronty v Haliči. Na několika hledí do objektivu nejspíš i sám autor, nejprve nadporučík, později kapitán s fešáckým knírkem a pronikavým pohledem. „Jeho tvář s velkou pravděpodobností známe, jméno však zůstává záhadou,“ dodává Jaroslav Kučera.


Hlavním tématem fotografií nejsou jen oficiality a tváře generálů, ale všední dny obyčejných vojáků i civilistů. Fotografie ukazují chvíle při zimním útoku, přesun vojska po železnici, nácvik útoku pěchoty. Zachycují také zničená města a mosty i hromadné pohřby padlých spolubojovníků. K nejsilnějším výjevům patří chvíle odpočinku, kdy vojáci připravují ve stanu čaj nebo když slaví uprostřed války Vánoce. Větší formáty zvětšenin přitom umožňují vyniknout světelné atmosféře i sugestivním detailům. „Fotografie mají dokonalou kompozici a zachycují rozhodující moment výjevů. A překvapivá je jejich obrazová kvalita,“ podotýká kurátorka výstavy Daniela Mrázková.



Důstojník podává hlášení telefonem

Výstava se koná pod osobní záštitou prezidenta Václava Klause a pořádá ji Správa Pražského hradu. Obsahuje kolekci 153 snímků s podtitulem „Objektivem neznámého vojáka“ a spolu s dalšími exponáty, ponejvíce zbraněmi (Vojenský historický ústav Praha ) představuje vzácné svědectví o životě řadových vojáků při tažení rakousko-uherské armády.


Přesun vojska po železnici. Údajný autor je uprostřed

Malou část celého souboru fotografií viděli už návštěvníci v Českém domě v Bruselu, ve Valdštejnském paláci v Praze (http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=2303) - a na české ambasádě ve Vídni.

Výstava Pěšky 1. světovou válkou potrvá od 10. dubna do 19. července 2009 a otevřena bude každý den (včetně pondělí) od 10 do 18 hodin v Tereziánském křídle Starého královského paláce.


Foto: archiv J. Kučery

14.04.2009 - Jindřiška Kodíčková