Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tip na výlet: Kostelec u Křížku



Úvodník: Na první pohled vypadá jako průměrná středočeská vesnička kousek od Prahy. Ale hned na druhý si všimnete, že je tu pěkných pár míst, která stojí za hezký odpolední výlet. Ostatně, která ves se může chlubit ohromným židovským hřbitovem?

Článek:

Vítejte v Kostelci u Křížku. Například z hlavního města se sem za chvíli dostanete přímočarým autobusem. Není se co divit, vždyť tudy již ve středověku vedla solná stezka až k Baltu. Díky ní se tu i setkáme s nejstarším záznamem o tomto koutě Čech - nalézal se zde totiž Kalifáč, tedy odpočívárna pro cetující po výše zmíněné stezce. O jakém období se bavíme? Již pár let před rokem 1000!

Celkový pohled na dominantu Kostelce u Křížku ze strany rybníka

Co byste při výletě sem určitě neměli opomenout? Vezmeme-li to historicky, tak určitě místní kostel. Stojí zde totiž unikátní rotundo-kostel, tedy rotunda, k níž bez přestavby či bourání stojí přilepený kostel sv. Martina. Rotunda se tu tyčí již ve 12. století a to včetně krásných fresek. Z venku si sice můžete prohlédnout jen zdařilé vitráže kostelních oken, ale na ty můžeme v románském období zapomenout. Ač tomu dnes již mnoho nenasvědčuje, místní kopec s rotundou a kostelem doslova žili náboženským a společenským životem. Okolní staré vesnice i městečka se sjíždějí během středověkých oslav a svátků právě sem. Důležitou funkci tu zastávala i fara a jediná škola v blízkém okolí.


Kostel s rotundou

V sedmnáctém století ve vsi již žije početná židovská komunita, čemuž i odpovídá stále se rozrůstající židovský hřbitov na konci vesnice. Dnes na jeho zrezlých vratech ještě přečtete ceduli, že se jedná o chráněnou památku, ale jinak tomu nic nenapovídá. Hroby sice prošly rekonstrukcí, ale zeď se rozpadá a ony vrata - neznalý návštěvník ani nepozná, že již došel k cíli své cesty. Přesto, když vejdete, ovane vás duch starých časů a mystiky. Každého překvapí i rozloha hřbitova - vypadá totiž, jako by hebrejských hrobů bylo za ta staletí snad desetinásobek, než najdete na hřbitově u rotundy. Vysvětlení je jednoduché. Místní hřbitov totiž léta sloužil jako centrální pohřebiště celého okresu.


Jedny z krásných hrobů s hebrejskými nápisy



Ještě v devatenáctém století krom sv. Martina byste tu našli i židovskou synagogu. Po té se již bohužel slehla zem. Zato se tu budují rybníky, z nichž jeden najdete doslovně pár kroků od centra vesničky. Okolí se skví upraveností i lavičkami pro relaxaci a krášlí jej veliké kameny. Za zmínku stojí i pár soukromých staveb a samozřejmě dobře vyvařující hospůdka a lahodná cukrárna.


Fotografka: Jitka Wilhelmová



11.10.2023 - Michaela Wilhelmová