Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Z deníčku ctihodné prostitutkyÚvodník: &Sílí po ní snad všichni Řekové, kteří se kdy jen mihli hříšným koutem Trumpy. Ona chce jediného. I když jen tak mimochodem spí se všemi a neváhá si z toho udělat zlatý důl. Jsou však tajemství, která se nemají provalit a osudy, které nerozmotá ani sebelepší hádankář.

Článek:

Vyrůstá na malebném, ale chudém ostrůvku obklopena láskou rodičů i sourozenců. Do kapsy mají všichni hluboko, šetří se každé smítko mouky, ale otec se ohání na moři a matka leností také netrpí. Jenže jednoho dne se tatínek z velké vody nevrátí. Přichází čas úpadku a zmaru. Nebohá matka nakonec své dvě děti dá k adopci. Jen tak hladomor přečkají. A ty zbývající? Musejí se dívat, jak jejich ještě nedávno usměvavá maminka chátrá a umírá v žalu a bídě.

Dětství Evženie Franku zkrátka mezi ty šťastné nepatří. Holčička se však dokáže ohánět. Najde si práci, přečká válku a zamiluje se. A také si najde nový, výnosnější džob. Stane se prvotřídní prostitutkou, která neváhá šplhat po kariérním žebříčku za svým cílem – stát se bordel mamá.

&Skrt přes rozpočet jí sice udělá fakt, že čeká miminko, ale to se přeci nemusí nikdo dozvědět… Ani zákazníci, ani milovaný, ale trochu rozhazovačný a nespolehlivý Dominik. Vždyť i majitelka bordelu přeci může být v soukromí a potají skvělou mámou. A když se dítě příliš ptá? Nezbývá, než pověsit řemeslo na hřebík, shodit blonďatou kštici a začít se tvářit až přespříliš usedle. Spolkne to okolí? Dokáže ta, jejíž náručí prošly tisíce mužů skutečně zamaskovat temnou minulost? A co láska toho, který měl navždy zmizet? Zapomenuta rozhodně nezůstane, stejně jako ztracení sourozenci…

Životní příběh od kolébky po hrob a ještě dál jedné chytré dámy vás k sobě připoutá již po pár stránkách. Dýchá reálnou atmosférou a stojí na hranici životního dramatu s prvky laciného románku. Dokáže tak nadchnout jak milovnice červené knihovny, tak o špetku náročnější čtenářky, kteří hledají lepší, ale zároveň lehčí čtivo před spaním. Slibný start se ale za půlkou knihy lomí. Zdá se, jako by autorce s přibývajícím věkem hlavní hrdinky docházel dech – a co víc, nezdá se to být nějakým experimentálním literárním záměrem. Z nadějně rozjeté partie se stává nudnější příběh, který na druhou stranu nešetří psychologickými vhledy, zlomeným srdcem i niterným strachem o to, aby se rodina nedozvěděla o své puritánské matce a babičce pravdu. Závěr se prozrazovat nesluší, ale nutno dodat, že milovnice kvalitnější literatury by měly knihu odložit kapitolu před koncem a milovnice červené knihovny naopak přiostřit pozornost. K závěru se dá totiž dodat slovo jediné: Kýč. &Skoda, že autorka skvělou první půli nevede ve stejném duchu i v další části a poklesá na hranici lacinosti v příliš okaté snaze urovnání a zahlazení srdce jak hrdinčina, tak čtenářky. &Skoda, škoda, mohl to být skvělý kus…

Chrysa Dimoulidou: Deník ctihodné prostitutky
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009
Obálka
www.fragmentr.cz
 Doporučená cena:     299 Kč21.04.2009 - Michaela Wilhelmová