Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - 10 Nejlepších filmových komediíÚvodník: Sestavili jsme pro vás „TOP 10“ žebříček nejlepších a nejvtipnějších kousků, jaké kdy byly natočeny. Najdete mezi nimi pár filmů v pravdě archaických, ale nezapomeneme ani na přírůstky nového tisíciletí. Vidíte mezi nimi svůj oblíbený?

Článek:

1. MÍSTO
 
ŽIVOT BRIANA

 Parodie na Ježíšův život vyvolá v době svého vzniku roku 1979 skandál. Církev se bouří, ale davy fanoušků jí převálcují. Vždyť snímek církev vlastně neuráží. O co jde? Chudák Brian se narodí ve stejný den jako mesiáš a to se mu stane osudným. Nechce být hrdinou. Chce jen upoutat pozornost jedné sympatické dívky. Jenže osud si nevybírá a lid jej začne oslavovat. Jenže kdo o to stojí? Monty Pythoní šestice se tu pořádně vyřádí.


2. MÍSTO
 
DOBA LEDOVÁ


Nezapomenutelná veverka (kterou jsme vám dopřáli i v ikonce), banda zvířátek a ledová kreslená krajina. Jeden z mála snímků, který se zavděčí jak škvrňatům, tak puberťákům i dospělákům. Za celkem zdařilá lze označit i další pokračování, kterým většina ostatních animovaných snímků (snad až na Wall-Eho, Shrecka a dle některých i první díl Madagaskaru) nesahá ani po paty. 


3. MÍSTO
 
MONTY PYTHON A SVATÝ GRÁL


I třetí místo přisuzujeme populární skupince komiků. Tentokráte se v čase posuneme od vzniku našeho letopočtu až k dobám bájného krále Artuše a jeho povedeného sluhy. Na své si přijdou i ostatní rytíři kulatého stolu a hlášky z filmu budou putovat mezi všemi generacemi od dob natočení – 1975 – až dodnes.

  
4. MÍSTO
 
FORREST GUMP


Je to komedie, je to drama, u kterého zamáčknete slzičku, ale je to i romantika pro objímající se párečky v kině. Není to žádná crazy komedie, ale pořádně kvalitní snímek Roberta Zemeckise, ve kterém je Tom Hanks přímo k sežrání. Hrdina v podobě prostoduchého Forresta se od maminky naučí zásadní informaci k přežití: když se dostaneš do problémů, utíkej. A tak svůj život „proutíká“ až k úspěchu.


5. MÍSTO
 
BIG LEBOWSKI


Tenhle snímek z roku 1998 také není typickou komedií. O čem je? O bowlingu, trávě, lenošení, jednom koberci, ale i tajuplných okamžicích a skvělých hláškách. Bratři Coeni s Big Lebowskim diváky rozhodně nezklamali a snímek ocenil snad každý filmový fajnšmekr i milovník trochu podivných detektivek.

  
6. MÍSTO
 
DR.DIVNOLÁSKA, ANEB JAK JSEM SE NAUČIL NEDĚLAT SI STAROSTI A MÍT RÁD BOMBU

 Studená válka se může rychle změnit v pěkně horkou a Třetí světová je na spadnutí. Ve hře je SSSR, Amerika, šílený generál a letadlo naložené bombami. A samozřejmě herec Peter Sellers, který to zvládne v trojroli pod taktovkou mistra režie Stanleyho Kubricka stihnout vše najednou.  

7. MÍSTO
 
SVĚTLA RAMP


Excelentní Charlie Chaplin v roli režiséra i herce učaroval v tomto snímku roku 1952 celému světu. Příběh stárnoucího dobrotivého klauna, který zachrání mladou dívku a je ochoten se pro ni obětovat je spíše dramatem, ve kterém ovšem nechybí klasické šprýmařské kousky a gagy, jaké dokáže zahrát právě jen Charlie.


8. MÍSTO
 
NĚKDO TO RÁD HORKÉ

 Muzikanti Joe a Jerry se převléknou za ženy, aby unikli gangsterům. Přidají se k dívčímu orchestru a zdá se, že mají vystaráno po všech stránkách. Hudební komedie je jednou z akčnějších (na svou dobu) a parodujících možné nemožné. Jen si to představte, že se i pro převlečené kluky brzy najdou nic netušící nápadníci.  

9. MÍSTO
 
MODERNÍ DOBA


A opět jeden kousek od Charlieho Chaplina, tentokráte z roku 1936, zahrávající si s myšlenkou přetechnizované civilizace. Sbírka množství epizod jako vždy překypuje vtípky a Charlie Chaplin dokáže učarovat i divákům, kteří by již raději mluvený film…


10. MÍSTO

KROTITELÉ DUCHŮ


Kultovní science-fiction komedie o všelikých stvůrách, který odvážný tým neváhá lovit, učaruje ve své době zejména dospívající generaci. Přestože by vás při výběru nejlepších komedií zřejmě nenapadl právě tenhle film, věřte, že se ve světových hitparádách stále drží na předních místech.


                                

Českými komediemi se budeme snad zaobírat za pár dní.

Napadají vás další oblíbené komedie? Podělte se o ně s námi do diskuze!

fota: imdb

20.04.2009 - Michaela Wilhelmová