Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tip na výlet: alchymistická bašta Budyně nad OhříÚvodník: Vášeň pro alchymii připraví zdejšího pána Jana Zajíce z Hazmburka o všechno jmění. Ale právě díky ní se zapíše Budyně zároveň s Prahou a Kutnou Horou do historie. Však tu bádal i sám Edward Kelley!

Článek: Do vodní tvrze má dnes již Budyňský skvost daleko. Z bývalých vodních příkopů zbyla jen pastvina pro dobytek a ani celá stavba není co bývala. Z původního tvaru tu dodnes stojí sotva půlka. Za vše může výbuch muničního skladu v hloubce dějin. I zbylá dvě křídla ze čtyř vám ale učarují. Stojí na dlážděném nádvoří v útrobách hradeb (a to včetně romantikům učarujícího torza věže s nedalekými vrátky coby zadní vchod). Posedět můžete ve zdejším letním "amfiteátru", nebo si rovnou zvolit k návštěvě termín jednoho z místních festivalů. Pro nadšence historie, divadla a šermu se odehrává na zdejších prknech Budyňská Koruna ve formě klání skupin historického šermu, pro trampíky a nadšence country a podobných žánrů tu mají Poutníka. A co je nejblíž? Keltský kruh, o kterém jsme na Rozhledně také psali. Schválně se podívejte: (klikni)

Část opěvnění tvrze

Ze zdejších pánů do historie vstoupí hlavně Jan Zajíc z Hamzburku (o Hazmburku si můžete přečíst tady: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=4916 ). Jde o velice sečtělého muže, který do své módní vášně v podobě alchymie investuje veškerý majetek, takže zemře takřka jako podprůměrný měšťan v bytě v Praze 16. století, již bez panství, tvrze i statků. Do té doby se však na Budyni bádá o sto šest. Zlato se tu údajně i vyrobí, ale zase se zakope. Na jeho tajnou skrýš se dívá zdejší permoník Kvasnička. Samozřejmě kamenný. Problém je jen v tom, že si už nikdo nepamatuje, kde stávala socha původně. Hmatatelný důkaz alchymistických úspěchů tu ale najdete! A dokonce téměř zlatý. Místní vědátoři totiž vymyslí tehdy nevyrobitelnou zlatou barvu! I tady je pes zakopán - po čase se díky podílu mědi promění v zelenou. Ovšem zdejší zelený salon určitě stojí za návštěvu. A když už jste uvnitř, rozhodně si nenechte ujít unikátní muzem alchymie založené místním prvorepublikovým kantorem Jandou.

A když tu chcete strávit lautr celý den a tvrz se vám zdá malá? Projděte se malebným městečkem. Najdete zbytky původního opevnění v podobě věží, tajuplné uličky, romatický rybník i domečky opravené tak, že si připadáte jako v pohádce.


pohled na vnitřek tvrze - zelený salonek

Foto. autorka


09.07.2009 - Michaela Wilhelmová