Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Život na lednici – veliký příběh na malých papírcích…Úvodník: Klárka, mladá dívka v pubertě, trucující, chodící do školy a plná kamarádů. Oproti ní stojí ambiciózní matka, skvělá a zapálená lékařka na porodnickém oddělení. Obě žijí ve shonu moderní doby a jediné místo, kde se mohou kdykoliv setkat, jsou dvířka od lednice…

Článek: Celý příběh útlé knihy na jedno odpoledne se odehrává na dvířkách od lednice. Kniha je psána formou vzkazů, útržků přidělaných magnetky na lednici. Zdánlivě nudné vzkazy s nákupem se postupem času mění ve velmi závažná témata. Matka s dcerou na sebe nemají mnoho času, a proto se vše děje písemnou formou. Na lednici se řeší postupem doby úplně vše. Od Klárčiných lásek, školy, matčiny práce až po odstěhování dcery k otci. Kniha zaujme skoky ve vzkazech, které podněcují čtenářovu fantazii. Pro orientaci po předešlém vzkazu si musíte přečíst pár dalších a pak se najednou přistihnete, jak nečtete, ale domýšlíte si „slepá“ místa mimo lednici. Kniha má velice závažné a silné téma, ale nabízí čtenáři mnoho prostoru pro vlastní fantazii. De fakto máte jen ucelenou kostru pevného příběhu, díky které se neztrácíte v ději, ale můžete bohatě využít svou fantazii k dotvoření.

Typický příběh s teenagerem ve středu dění. Typické přehlížení jeho problémů. Spousta otázek, čekajících na odpověď, jež ovšem nepřichází. Apel na dospěláky.

Alice Kuipersová se narodila v Londýně v roce 1979. Studovala Metroplitní universitu v Manchesteru. Žije ve městě Saskaton v Kanadě. V rukou máme její první novelu. Autorčinu knihu doporučuji nejen všem matkám a dcerám, ale všem, kteří si chtějí přečíst neobvykle psanou knihu o silném tématu. Ke knize navíc obdržíte dárek ve formě magnetků na lednici pro své vlastní vzkazy. 

                                         
                                                Alice Kuipersová

Alice Kuipersová: Život na lednici
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2009, 1.vydání
obálka
www.metafora.cz; fotografie www.panmacmillan.com

 
 

20.07.2009 - Martin Mišo