Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Anglicky v hodině dvanáctéÚvodník: Kufr je zabalený, letenka zastrčená na bezpečném místě, pojištění sjednáno... ale domluvíte se? Pokud anglicky umíte vypustit jen Yes či No, bude se vám hodit praktický jazykový průvodce. Třeba právě tenhle.

Článek:

Ať už máte žížeň, ztratil se vám kufr, nebo si jen chcete zašpásovat, v anglosaském světě se bez pár přiléhavých frází neobejdete. Můžete se je načit už doma, nebo v letadle, ale klidně zdržujte během hovoru a listujte i přímo na místě. Nakladatelství Fragment má již v jazykových publikacích řádnou praxi, takže naprostého zklamání se pravděpodobně nedočkáte. To platí i o Angličtině last minute od Kronusové Anny a Galatové Markéty.

Fráze i slovíčka dostanete utříděny podle oborů činnosti. Co na nádraží, co na poště, co v obchodě atd. Po krátkém slovníčku potřebného výraziva následují důležité věty. Samozřejmě česky, pak anglicky a nakonec foneticky v angličtině. Jak to tedy vypadá v praxi? Například takto:

Potřebuju známku na pohled do České republiky.
I need a stamp for a postcard to the Czech Republic.
[ai ni:d ә st?mp fo:r ә pәustka:d tu ðә ček riʹpablik]


Grafikou knížka nenabízí oku žádné velké pokochání, ale to u podobné publikace ani není potřeba. Nutností se stává přehlednost, možnost rychlé orientace i snadné pochopení látky. To autorky bezpochyby ve svém frázovitě - sběratelském počinu splňují. Ale co dál? Jediný prvkek, zvedající novou publikaci nad směsku všech méně i více zdařilých konkurenčních paperbacků trůní v dolní pravé části každé z kapitol. Říká se mu perlička na závěr, aneb Víte, že... Tady se dozvíte konečně něco nového a netradičního! Například rozdíl mezi PSČ u nás a v Anglii:

"Londýnská poštovní směrovací čísla obsahují čísla i písmena
(např. NW5 3BH). Odvozena byla od směrovek kompasu (N –
North/sever, W – West/západ). Číslo 1 označovalo centrum
každé zóny, další čísla odpovídala pořadí názvů jednotlivých
čtvrtí v abecedě. Například čtvrť Chingford tak bude mít
nízké číslo, protože je na začátku abecedy."

Co k frázovníku se slovíčky dodat? Až na ony perličky pubikace nijak nevystupuje z celé řady dalších jazykových pomocníků. Vyberete-li si na své dobrodružství právě jí, litovat pravděpodobně nebudete. Ale k úžasnému aaach budete mít také poněkud daleko...


Angličtina last minute - Kronusová Anna, Galatová Markéta
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009

Ikona:  http://www.fragment.cz19.08.2009 - Michaela Wilhelmová