Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - V čele s koketní Lady SusanÚvodník: Je to žena plná emocí, sic pociťovaných jen k sobě samé, vášně, hrdosti a umu, díky kterému dosáhne vždy kýženého. A to ať dříve či později. O jejím vyšším postavení ve společnosti nemůže být pochyb. Otázka dobrého provdání je totiž její parketa.

Článek: A tak jí nehodlá opouštět ani v případě, že se jedná o vlastní dceru. Chce pro ni přece to nejlepší. Starého, trochu nabubřeného ale hlavně bohatého Sira Jamese. A tak stojí Lady Susan na samém počátku s pověstí rafinované a koketní ženy na prahu upadlé pověsti, aby vykročila vstříc svým nemalým plánům a z dcery udělala bohatou dámu. Pocity nepocity.

Vězte, že při čtení prvních odstavců, jste autorku uhodli sami. Kdo jiný si libuje v postavách podobných typů než samotná Jane Austen. Jejími romány v češtině se můžeme obklopit prakticky kdykoliv budeme chtít. Tato novela je však do češtiny přeložena poprvé a jedná se o jediné plně dokončené dílo z pera autorky, které nebylo publikováno za jejího života. A to přes to, že většinu knih tehdy publikovala pod pseudonymem. Jenže, mnoho z nich bylo také nakladateli odmítáno či vráceno k přepracování.

Vše většinou díky tehdy ožehavé problematice. Hlavními hrdinkami vždy byly ženy, které zkoumaly morální a etické chování společnosti. A snažily se buď z těchto zásad vytěžit či je poznat a dospět. Samozřejmě nechyběly ani milostné pletky. A právě ty spolu s neobvyklou formou byly trnem v oku tehdejší době.

I román Lady Susan je napsán v oné neobvyklé formě a to za pomocí dopisů. Přímé řeči se dočkáme, pokud ji některá postava líčí v dopise adresátovi, stejně tak jejích pocitů, jejího vnímání situace a subjektivní kritiky ostatních členů rodiny, do které se Lasy Susan vetře, aby zosnovala plán. Díky střídání odesílatelů a adresátů, neb každý člen má potřebu někomu něco sdělit, můžeme postavy vnímat v různobarevném spektru. Stejně tak celou nit příběhu, které se jeví z různých úhlů docela jinak.

Lady Susan je typické dílko s z pera Jane Austen z 18.století, pokud jste milovníci této literatury, pak rozhodně říkám ano, neopovrhnete určitě ani pěkným grafickým ztvárněním celé novely. A pokud se vše povede, můžeme se těšit i na filmové zpracování tohoto dílka. V současné době na jeho zfilmování pracuje známá britská scenáristka Lucy Pebble. Mělo by se jednat o filmovou adaptaci této novely pro Celador Films a BBC4.

Ukázka:

Pan Reginald De Courcy pro paní Catherine Vernonovou 

Parklands

 

Milá sestro,

gratuluji Vám i panu Vernonovi k tomu, že do Vaší rodiny vbrzku zavítá nejznámější koketa v Anglii. Podle toho, co jsem o ní dříve slyšel, jsem ji vždy považoval za velmi elegantní dámu se sklonem k flirtování, ovšem v poslední době se mi donesly jisté podrobnosti ohledně jejího chování v Langfordu, které dokazují, že se nespokojí s počestným flirtováním jako většina lidí, ale že se snaží o to, aby ukojila vlastní vášně i za cenu, že rozvrátí celou rodinu. Výsledkem jejího chování k panu Mainwaringovi byla žárlivost a neštěstí jeho manželky a pozorností, kterou prokazovala mladému muži, jenž byl před setkáním s ní nakloněn sestře pana Mainwaringa, připravila tuto roztomilou dívku o milence.

Všechny tyto informace jsem získal od pana Smithe, který nyní přebývá v sousedství (zašel jsem s ním na večeři do podniku Hurst a Wilford). Právě se vrátil z Langfordu, kde strávil dva týdny s milostivou paní, a je tedy nanejvýše způsobilý poskytovat výše uvedené informace.

Jaká to musí být žena! Toužím se s ní setkat a určitě tedy přijmu Vaše milé pozvání, abych si mohl udělat představu o jejích okouzlujících schopnostech, které dokáží mnohé — vždyť se jí podařilo získat pozornost dvou mužů najednou, a dokonce v jednom domě, přičemž ani jeden z nich se jí s ohledem na vlastní partnerku věnovat neměl — a to vše dokázala bez šarmu mládí!

Jsem rád, že slečna Vernonová do Churchhillu se svou matkou nepřijede, protože její způsoby rozhodně nejsou na odpovídající úrovni. Podle pana Smithe je navíc hloupá a namyšlená. Když se pýcha spojí s hloupostí, nic neutají ani předstírání a slečna Vernonová bude vystavena krutému pohrdání. Ovšem podle všech informací, kterých se mi o Lady Susan dostalo, se zdá, že ta je naopak schopna úchvatného klamu, a velmi mě potěší, když budu svědkem jejího chování a budu moci její lsti odhalit.

Přijedu velmi brzy.

 

Váš milující bratr

 R. De Courcy 


Jane Austen: Lady Susan
Vydalo nakladatelství Daranus roku 2009
Zdroj obálky:
www.daranus.cz


07.09.2009 - Lucie Hajduková