Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Stokiloví bobánci v akciÚvodník: Sbírka povídek Kočka na lovu. Autor Alexander Stainforth. Strohý výčet základních dat může zůstat v této podobě, kdybych necítil potřebu zdůraznit, že se jedná o  počin našeho kolegy z Rozhledny věnovaný bezedné benevolenci k nadbytečným špekům po těle.

Článek: Už v titulní povídce autor prozrazuje základní leitmotiv celé kolekce. Hluboký sarkasmus přítomný v chování a jednání hlavních hrdinů i hrdinek, nezřízenou sebeironii, obé přetékající do úsměvných poloh. Ve všech povídkách důsledně dodržuje „ich formu“ vypravování. I v těch, kdy postaví do 1.os.jedn.čísla ženu. Nešetří se v ní. Ženské pocity a věrohodnost jejího jednání vyjadřuje víc než chápavě. Příběhy jednotlivých literárních figur jsou fragmenty života člověka z davu a to je činí pro širokou čtenářskou obec přitažlivé. I když o velikou literaturu se nejedná, důvod k pobavení existuje. A jestli se jí přece jen stane, rád autorovi vyčistím boty na přebírání jakékoliv výroční knižní ceny.

Alexander Stainforth si pohrává s lidskými starostmi, svým způsobem okázalou malostí téměř všech hrdinů v knize vystupujících. Do jedné neváhá obsadit sám sebe a vypíše se ze své nedokonalosti (či spíš z přemíry dostatečnosti). Nadbytečná kila, kynoucí na stránkách knihy se nestávají jejím záporným mementem, ale tragikomickou součástí naší současnosti. Staví lapidárnost dennodenního vystupování, vyjadřování svých postav a jejich bohulibou pohodu téměř okázale na odiv a vyvolává logicky otázku, zda ti štíhlí netrpí náhodou stálou neurózou. Kde leží odpověď? Nikdo otázku neklade, ale ta visí neustále ve vzduchu.

Sedminásobný knižní autor, vlastním jménem David Kaps je příslušníkem nejmladší spisovatelské generace. Narozen v roce 1982. Můžeme s radostí konstatovat, že má mnohé za sebou, ale jedním dechem dodejme, že razantnější vstup do literárního světa se v jeho případě váže k ochotě ustoupit od stávajících „drobniček“ a rozprostřít před sebou širší hrací plán. Dle dosavadní tvorby si dovoluji předvídat, že k němu směřuje stále a každým coulem. Ale jako vždy v těchto případech, ať rozhodne čtenářský ohlas.

Alexander Stainforth: Kočka na lovu
Vydalo nakladatelství Daranus v roce 2009

obálka
www.daranus.cz

01.10.2009 - Jaromír Komorous