Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - S Orfeem do minulosti i podsvětí



Úvodník: Nechte se zavést na místa, kde stále bije srdce historie, dýchají mýty a proud řeky reality se vlévá do moře snu. Poznáte minulost, budoucnost i sami sebe.

Článek: Kniha Orfeus Václava Cílka, kterou v září vydalo nakladatelství Dokořán, se něčím vymyká současné literatuře. Není to cestopis, není to ani odborně suchopárné dílo. Texty psané v oparu poetických vizí i pod návalem dojmů z návštěv poutních míst spjatých s historií lidstva, náboženství a mýtů, dýchají na čtenáře tíhou filozofie existence.

Nejedná se o souvislý text, ale o soubor esejů a ukázek z převážně starověkých děl doprovázený autentickými fotografiemi. Kniha je rozdělena do dvou částí. Do první nás autor uvádí poznámkami z české expedice do Gilf Kebiru. Další příspěvky pocházejí z ostatních výprav do Jeruzaléma, Káhiry a Ameriky. Všechny tyto úryvky spojuje historický, teologický a současný obraz navštívených míst, který nám umožňuje jedinečný a nezaujatý pohled na vztahy etnických skupin a národů a napomáhá pochopit rozdíly mezi nimi. Cílek se nebojí položit citlivé otázky, jako např. co pro současnou i budoucí společnost bude znamenat prudký nárůst vyznavačů islámu.

Díky cestě do Ameriky a zkoumání indiánské historie jeho prostřednictvím poznáváme rozdíly mezi monotheistickým náboženstvím, které je spíše vázané na řád, etiku a morálku, s indiánským vyznáním síly a energie duchů.

Vlastní texty Václava Cílka jsou psány jazykem, který přímo koresponduje s obsahem. Neruší přílišnou upjatostí, která by se dala očekávat od odborného textu, ani neadekvátní rozvolněností, typickou pro soudobou literaturu. Jeho projev je místy až poetický, což čtenáře přirozeně vede k tomu, aby popisované výjevy vnímal se stejnou úctou a zaujetím, s jakými o nich autor vypráví. Vše je navíc dokresleno kvalitními fotografiemi (autory jsou Zdeněk Kratochvíl, Petr Zajíček, Martin Majer a Václav Cílek sám). Jejich předností je černobílé provedení, které jim dodává ’snový nádech’, jenž je typický pro celou knihu.

Druhá část knihy zavádí do bludišť, jeskyní a podsvětí. Je z větší části tvořena ukázkami z významných starověkých děl, mýtů a nápisů z dochovaných zlatých tabulek. Je spíše historickým svědectvím.

Václav Cílek knihou Orfeus opět nezklamal a přinesl dílo, které se nijak neodchyluje od jeho uměleckého ’standardu’, což je jistě zárukou kvality. Při četbě je o co se opřít; Cílkovy rozhledy v širokém okruhu věd, nezaujatý pohled na věc, schopnost vnímat sebemenší detail jako nedílnou součást existence... Je to výlet v čase, prostoru i vědomí.

Václav Cílek: Orfeus
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2009
obálka
www.dokoran.cz

15.10.2009 - Anna Burdová