Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ohlédnutí za DesignblokemÚvodník: Nový ročník Designbloku otevřel návštěvníkům své prostory, aby se mohli inspirovat novými trendy v oblasti designu oděvního, bytového nebo architektonického. Co jste mohli spatřit v hlavních superstudiích v pražských Holešovicích?

Článek: První zastávku pro nás představuje Superstudio A7 Holešovický pivovar, kde se soustředila převážně jména veřejnosti běžně známá. Z kultury je představovaly fotografie vzešlé ze soutěže Akty X, kterou pořádal týdeník Reflex, v další sekci pak výstava užívaných technologií a materiálů, které se inspirovaly přírodou (INSPIRED BY NATURE) nebo křišťálové lustry značky Preciossa.Zleva: Akty X a INSPIRED BY NATURE.

Poté následovala oděvní přehlídka nových střihů od Petry Balvínové (TIQE), skleněné šperky jako výsledek spolupráce mezi Liběnou Rochovou a studiem AJETO, modely od Diora nebo Givenchy v Simple Koncept Store či klasická streetová móda Quicksilver.


Zleva: Petra Balvínová (TIQE) a šperk od Liběny Rochové a AJETO.

Od oděvů jsme se přesunuli k bytovým doplňkům a inspirovali se v instalaci interiéru firmy Corian ® by DupontTM, kde váš pobyt zpříjemnila i vůně květin. Novinky z Německa pak představil čistý design DMY Berlin a určitě vás zaujal i projekt Koncern Design Studia s názvem FAKE IT EASY. Jak název napovídá, jedná se o reakci na fenomén plagiátorství, takže autoři výrobků zde vystavených předpokládají jejich následné „fejknutí“. Na závěr jste si mohli vybrat z výrobků designovaných studiem Qubus. Například populární plastový kelímek převtělený do porcelánu (Maxim Velčovský) za 150 korun.


Zleva: Corian ® by DupontTM a Koncern Design Studio.

Přecházíme do Superstudia Classic 7, kde na nás čekala tři patra nabitá barevnými a neotřelými výrobky začínajících firem nebo studentů z uměleckých škol. Ocitli jsme se v konzumním obývacím pokoji Polstrin Design švédského designu značky Scandium, a pokud zavanula vůně česneku, tak proto, že jsme se přiblížili ke značkám Menu a Eva Solo, kde si návštěvníci v praxi vyzkoušeli Garlic Card.


Zleva: Eva Solo a výrobky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Železného Brodu.

Pokud se přesuneme opět k módě, tak za pozornost určitě stály náhrdelníky, které pro Beldafactory navrhla architektka Eva Jiřičná, jiná spolupráce se zase vyrýsovala mezi Vivienne Westwood a obuvní společností Melissa.


Zleva: Eva Jiřičná pro Beldafactory a Vivienne Westwood pro Melissu. 
 
Postupně se dostáváme ke studentským pracím nadějných budoucích designérů. Za zmínku pak stojí sklo ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Železného Brodu, studio K.O.V. z Vysoké školy uměleckoprůmyslové (V&SUP) nebo retro botasky Jana Klosse a Jakuba Korouše s názvem botas 66, jejichž základ se zrodil za dob studií obou designérů na V&SUP.

A kteří designéři si odnesli „Ceny šéfredaktorů“ za letošní ročník? Na to přinesla odpověď závěrečná Design Lovers Party v klubu SaSaZu. 

Nejlepší kolekce nábytku
: Process
Nejlepší kolekce doplňků: kolekce Plug slovenského designéra Tomáše Krále
Nejlepší kolekce svítidel: Boadesign
Nejlepší kolekce šperků: Markéta Richterová
Nejlepší módní kolekce: The Unrelated Twin od Pavla Ivančice
Nejlepší nový výrobek: Treasury Table od Lucie Koldové pro Process
Nejlepší prototyp: Vázy a svítidlo (vytvořené pomocí hlinikové stavebního systému Foga) od Hippos design
Nejlepší prezentace výrobce: řada retro bot „Botas 66“
Nejlepší prezentace designéra a designérského studia: instalace Zdeňka Vacka a Daniela Pošty „Bye Bye Birds“
Nejlepší prezentace obchodu: instalace Daniela Piršče v pražské ZOO pro společnost Vitra
Nejlepší prezentace módního butiku: DNB (Denisa Nová)
Nejlepší školní prezentace: Ateliér K.O.V. Evy Eisler, V&SUP Praha (tento titul získal podruhé za sebou)
Nejlepší výstavní projekt: Porcelánová rapsodie s vůní vzpomínek a sena Bylo nebylo od Whitefruits a Maestrokatastrof
Speciální cena za mimořádný počin mimo kategorie: kolekce Quiksilver Women (za originální instalaci a propojení módy, fotografie a hudby při prezentaci)

Foto: Aneta &Simonková
        http://designblok.cz/

13.10.2009 - Aneta Šimonková