Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Řekni sbohemÚvodník: ... řekl pavouk mouše.

Článek: Těmito slovy nás na prvních stránkách své nové knihy přivítá americká autorka Lisa Gardnerová, jejíž román Řekni sbohem právě vydalo nakladatelství Columbus. O jejích knihách se píše, že jsou zvrhlé, strhující, děsivé, napínavé, hrůzostrašné a nedá se od nich odtrhnout. Musím potvrdit, že ti, co tato slova napsali, měli pravdu. Lisa Gardner umí čtenáře upoutat od prvních stránek a udržet jeho pozornost až do takzvaného konce. Protože nic nekončí navždy, jsou věci, které se stále vracejí…

Hlavní hrdinkou románu Řekni sbohem je federální agentka Kimberly Quincyová. Co je na ní zvláštního? Snad jen to, že je těhotná a tak se musí smířit s tím, že už nedává všanc jen svůj život, ale i život zatím nenarozeného dítěte. Jak se s tím vyrovná ona sama i její manžel Mac se dozvíte, pokud knihu dočtete do konce.

Ale i když nás provází příběhem temným jako noc a hrůznějším než samo peklo, není sama, kdo si zaslouží pozornost čtenáře. Do příběhu vstupují postavy prostitutek, o něž nikdo nejeví zájem, záhadně mizejících a marně křičících do noci, postavy malých chlapců, unesených z domova, jimž je odejmuto jméno, identita i duše. Co spojuje tyto chlapce s prostitutkami? A co Kimberly Quincyovou se záhadným panem Dincharou, pavoučím mužem? Jak do toho zapadá detektiv Salvatore Martignetti? A jak životy těchto nedobrovolných hrdinů ovlivní stará, nemohoucí žena Rita, jež žije osaměle ve svém starém domě jen s duchy svých zemřelých sourozenců?

Příběh plný vášně, lásky, nenávisti, zrady i pomsty vás pohltí a nepustí, dokud knihu na konci zase nezavřete. Ale i pak ve vás budou doznívat vzlyky těch, jimž nikdo nepomohl, miliony duší, které se navždy ztratily v temnotě, aby je už nikdy nikdo nenašel. Kolik dětí se každý den ztratí ze svých domovů? A co se s nimi stane? Kolik prostitutek zmizí v temné noci, aniž si toho někdo všimne?

A z kolika z nich se stanou Hamburgeráčové, kteří jdou ve stopě svého vlastního trýznitele, aby nás všechny postupně rozemleli na prach?

Příběh, který Kimberly Quincyová nakonec rozplete jako tu pomyslnou pavučinu, skončil. Ale něco dalšího začíná. Někde jinde…

Dobře se kolem sebe podívejte. Možná zjistíte, že kolem vás pavouk právě spřádá své důmyslné sítě…

Lisa Gardnerová: Řekni sbohem
Vydalo nakldatelství Columbus v roce 2009
obálka
www.knihy-columbus.cz

28.10.2009 - Radka Zadinová