Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tak mi to tedy nandey, babyÚvodník: Tu pecku hrají Wanastowi Vjecy. Je s Plzní spjatá víc, než si myslíte. V knize, kde holkám připadají dlouhé i ty nejkratší sukně, kde nosí svetříky tak těsné, že se pod ně stěží vejde kůže, v knize Láska za časů StB nám tohle nandavá pod nos její autor Milan Kindl. Jako hymnu ji pojali místní extraligoví hokejisté a dozpívali se s ní do finále ligy. Ztrácí se při ní zábrany.

Článek: Čtenáře se to netýká. To až hrdinů knihy. Milovník četby, hluboce skloněn nad stránkami knihy, nezasažen známou „nánovačkou“, přemýšlí, jak značně mu zapadly nohy do bahna předrevoluční společnosti, kdy a kde je bude moci omýt a s nevěřícím pohledem sleduje, jak právě autora této knihy propouští z plzeňské Právnické fakulty ze všech funkcí a neuvěřitelná kausa nabývá obrovských rozměrů. A pak si uvědomí, že Milan Kindl umí fabulovat jako málokdo a začne ho polévat horko. Normální je nelhat, viďte. Ale očekává se to rovněž od knižního autora? Notabene autora, který se literaturou faktu nezabývá?

Neuvěřitelně lehce splétá i rozplétá uzlíky v životech svých protagonistů. Hlavní figuru, středoškolského učitele Jiřího Lacka, nechá podrobit soudnímu líčení v intencích těch let, které ovšem rozpoutá on sám. Lacko dostává výpověď ze školy od svého zřizovatele na základě odsouzení těžby uhlí v kraji, sám podává žalobu na neplatnost takového padáku. Řešením žaloby je pověřen mladý schopný soudce, který navzdory dobové logice soudnictví rozhodne v její prospěch. Soudruzi z okresního národního výboru koukají jak péra z gauče. Soudce v závěru taky. Jen tak po vedlejší koleji totiž jede jeho soukromý život a je mu mdlo, když zjistí nevěru své ženy. Rozhodně čtivá knížka, postavená na širokém slovním rejstříku. Ale řešit jeden soudní spor celou knihu mi přijde dost málo. K těžko prodejným řadím i rudohnědou obálku knihy a její titul. Nebo se pletu a StB v názvu naopak zájem čtenáře přitáhne jak rozvinutá muleta vydrážděného býka.

Člověka, chtě nechtě, napadají otázky, zda je náhoda, že kniha vychází právě v době pro autora zřejmě klíčové a když to není náhoda, tak kdo stojí za „načasovaným“ narozením svazku, komu to prospěje a jak vlastně? Nezapomínejme, že autor je zkušený právník a, jak ukazují fakta, i důmyslný obchodník. Že i stejný autor, kniha přesvědčuje od první strany.

                                     
                                                                     Milan Kindl na křtu knihy


Milan Kindl: Láska za časů StB
Vydalo nakladatelství Columbus v roce 2009
obálka a fotografie www.knihy-columbus.cz


29.10.2009 - Jaromír Komorous