Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jeden okamžik v Německu - fotografická soutěžÚvodník: Prostory Státní vědecké knihovny v Plzni ožily v pondělí 9. listopadu vernisáží kolekce zajímavých fotografií a fotomontáží na aktuální téma - 20 let od pádu berlínské zdi, rozdělující dva světy, dvě části jednoho - po čtyřiceti letech opět sjednoceného národa.

Článek: Výstava nazvaná "Jeden okamžik v Německu" je putovní, má projít po 20 zemích světa a seznámit návštěvníky jak s osudem země, tak především s její současností a podmínkami pro turistický ruch. Proto byla vyhlášena na téma "20 let od pádu zdi - Německo, fascinující turistická destinace."

Práce vznikaly od září 2008 do ledna 2009 v podstatě na zakázku. Jak řekl na vernisáži jeden z českých účastníků soutěže, Tomáš Pigula, byli vybraní fotografové osloveni, dostali možnost tří až čtyřdenní poznávací cesty do Berlína a do spolkových zemí, hraničících s bývalou "železnou oponou". Inspiraci fotografů už se meze nekladly, ať už je zajímaly památky či současná tvář Německa.

Odborná porota vybrala z 93 přihlášených prací tři účastníky, kteří získali 10 000 euro od pojišťovny HanseMerkus. Stali se jimi Gianluca Santoni z Itálie, Eduardo Grund ze &Spanělska a Irisz Lukáczová z Maďarska.

K vernisáži plzeňské výstavy patří i obsáhlý katalog se všemi zúčastněnými pracemi a portréty jejich tvůrců. Na vernisáži kromě oficiálních hostů města a kraje pohovořil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Díky této soutěži můžeme po celém světě upozornit na 20. výročí pádu berlínské zdi. Pořízené fotografie nesou motto "Jeden okamžik v Německu" ("Ein Augenblick Deutschland") a spojují umělecké ztvárnění s dokumentem, čímž se otvírá zcela nový pohled na turistickou destinaci Německo", říká Petra Hedorferová, předsedkyně představenstva Německé turistické centrály DZT.

Zdroj foto: http://www.germany-tourism.deNa snímku uvádíme vítěznou fotografii Gianluca Santoniho z Itálie.14.11.2009 - Stanislav Polauf