Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Richard Maxwell - Výcvik mladého koněÚvodník: Výchova neposlušného rozjíveného mazlíka, který se může stát nebezpečným kolosem není nic jednoduchého.

Článek: Vychovat z mladého koně spolehlivého partnera je běh na dlouhou trať. Cesta k  „vítězství“ je tvrdá a plná překážek. Mladý kůň je vlastně mimino, které potřebuje vést. Ale jakým směrem, aby byl ten správný? Odpovědi na tyto otázky a mnohé jiné, vám dá kniha Výcvik mladého koně.

Autor již jednou podobnou knihu vydal. Sám však uvádí, že se stále učí a nejen on, i jezdectví se změnilo. Proto publikaci vydává znovu, moderně, pokročile. Hned na začátku je uvedeno co vše se vlastně změnilo, jak si udělat plán výcviku. Autor také popisuje své chovatelské zkušenosti, a pak už samotnou práci se hříbaty. Kniha je dělena do čtyř hlavních částí. Ty dále obsahují spousty malých podkapitol. Od rozhodnutí zda si hříbě opravdu pořídit, až po obsednutí a práci v sedle. Dále se rozepisovat  nemá cenu. Podtitul knihy „Úspěšná výchova od hříběte až do dospělosti“ mluví za vše.

Tak snad jen moje poznatky. Mezi ty kladné patří kapitola věnovaná „přesměrování a vnímání“ (str. 30). Čtenář se naučí porozumět zvířeti. Jeho touhám, náladám a přáním. Dokáže vyčíst strach i radost. To mnoho knih nenabízí. Dnes je snad už samozřejmostí plno překrásných fotek a ilustrací. Pomohou ke snadnější orientaci a pochopení textu.
Zařadila bych sem i soupis doporučené literatury na konci knihy.

Záporný nedostatek je snad jen jeden. V mých očích ovšem docela zásadní. Přijde mi, že mnoho lidí si myslí, že je to věc jednoduchá, ne-li triviální. Mnohokrát jsem už viděla „zkažené“ koně jen díky neodbornému výcviku. Autor sice pár slov věnoval rozhodnutí o výchově hříběte, ale myslím, že by stálo za to dát téhle kapitole víc.

Celkový dojem ze čtení je velmi dobrý. Stručně a jasně napsané. Snad vše, co jsem chtěla vědět, jsem našla. Vřele doporučuji všem chovatelům - ať už začínajícím nebo těm pokročilým.

Richard Maxwell: Výcvik mladého koně
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2009
Obrázek zdroj:
www.knihy.abz.cz

19.11.2009 - Monika Dobešová