Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Knížku mrňatům? Nic nezkazíte...Úvodník:

Dospívající dceři zabalíte pod stromek knížku v podobě upírského trháku Stmívání, babičce detektivku, manželovi cestovatelskou příručku. Ale dá se v knihkupectví sehnat dárek pro škvrně, co sotva umí zahalekat "máma"? To víte, že dá...Článek:
Jen se musíte místo skvělé zápletky, brilantních slohotvorných postupů a postav, o kterých se vám bude ještě zdát, zaměřit na kvality trochu odlišné. Levné vazby můžete rovnou vyházet z okna. V rukou malých draků by stěží přežily déle jak pár hodin. Zatěžkávací test tahem, kousáním, trháním i jinou destrukcí každá knížka nepřežije. Navíc můžete rovnou zapomenout na klasické knižní stránky. Karton musí mít alespoň několik milimetrů výšky a bude-li k tomu z recyklovaného materiálu, přidá se i dobrý pocit ekologického smýšlení. A pak je tu samozřejmě obsah. Dvouleté dítě sotva ví, že písmenka existují a na jejich dešifrování má ještě moře času. Dočká se. Prioritou je obrázek. Musí být barevný, jasný - nejlépe s pevnou konturou a jásavými barvami. Optimistická stylizace patří k dětskému věku víc, než realistické vystižení námětu. S takovým se u malých dětí nezavděčíte. 

                                

S půvabnými obrázky Josefa Pospíchala v leporelu od Fragmentu s takřka kultovním názvem Zvířátka na dvorku (vždyť kdo jako dítě neměl nějakou mutaci Zvířátek na dvorku doma, že?) můžete potěšit pod stromkem knížkou i ta nejmenší robátka. Na 16 stránkách se seznámí s nejčastějšími vesnickými zvířaty, beranem počínaje přes husu až po kocoura. Vyhnete se tak alespoň typickému komplexu městských dětí, který s oblibou demonstruji na skutečném zážitku od jednoho svažitého výběhu na nejmenované vesnici:

dítě: "Maminko, co je to za zvířátka?"
matka: "Támhle v kopci? To jsou ovečky."
dítě: "Jé, ovečky, ty jsou krásný!"
Náhodně procházející starousedlík: "Paní, to jsou kamzíci."

Podle této zkušenosti by se pak leporelo hodilo i pro věkově pokročilé, tudíž rodiče.

                                 

Nezapomínejte však ani na poslední, neméně důležitý aspekt dětské obrázkové literatury. Přestože děti ještě nečtou a jen listují, skládají či tahají za jednotlivé části knihy, pouhým jejím vlastnictvím u nich budujete vztah k literatuře. Kniha se stává součástí jejich dospívání, jejich životů. Podaří-li se vám tento vztah upevnit hned v začátku, možná si za pár let nebudete muset v internetové diskuzi přečíst názor vlastního dítěte chlubícího se tím, že za život nepřečetlo jedinou knihu. Knihy přece moderní člověk nečte, že?

Zvířátka na dvorku
Ilustrátor: Josef Pospíchal
Rozměry v mm: 100x100
Počet stran: 16
Věk: 1+
Doporučená cena: 79,- Kč (na webu Fragmentu 70,- Kč)

Vydalo nakladatelství Fragment
Titulka a obrázky: www.fragment.cz


11.12.2009 - Michaela Wilhelmová