Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Fascinující Země: 400 míst, která musíte vidětÚvodník: Co kontinent, to perly přírody i lidských rukou. Ať již starodávných Aztéků, nebo třeba vládců minulého století. Kdo by je nechtěl všechny vidět na vlastní oči? Jenže - kde vzít čas a peníze? Roky dovolené ani naspořené miliony nebudete potřebovat. Stačí si udělat místno v knihovně...

Článek:
Zmuchlejte letenky do Spojených států, vypněte televizi, zahoďte rozečtený cestopis a spalte vlastní fotografie z dovolené. Nic z toho již nebudete potřebovat. Tahle knížka vám totiž všechno z toho nejen vynahradí, ale ještě překoná! Sbalte si batoh a připravte se na cestu po knižních stránkách, z nichž nedokážete odtrhnout zrak. Země - 400 Jedinečných míst naší planety zkrátka patří ke knižním skvostům, které lze přirovnat k Jaguaru ve vaší knihovně. 
 
Putování velkými stránkami plných fotografií míst, zvířat i památek začíná v nedotčené divočině. Brány vám otevřou nejslavnější z národních parků a zbude i čas na prosekávání se divočinou amazonského pralesa. Zpoza listů na vás vykouknou jedovaté rosničky, velcí hadi, pestrobarevní papoušci i nevídané opičky. Přežijete-li v drsné přírodě a z nitra kontinentů nebezpečnou přírodou doputujete až k velké louži, čeká vás další dobrodružství. Sklouzněte prstem po mapě, nasaďte ploutve a potápěčské brýle, potápěčské ráje i korálové útesy na vás již čekají!
 
Ve vodě sice život začal, ale rozhodně tam nekončí. Však zdaleka nejsme u konce cesty! Přimhouříme zrak nad člověkem změněnou krajinou, aby se nám posléze otevřel výhled na velkolepé přírodní scenérie, Kilimandžáro, Kamčatské sopky, Kavkaz a další pohoří. Můžete v nich hledat obsah další z kapitol - pozůstatky po našich pradávných předcích. Teď už nebudeme cestovat jen okolo celé planety, ale i v čase. Jen co nás omrzí staré jeskyně a pohřebiště, vydáme se na všechny kontinenty zkoumat dávné civilizace. Hodiny neúprosně odtikávají čas a současnost se blíží. Některé etapy kolonizace raději přelistujeme, nesou v sobě až přliš smutku - a průmyslová revoluce a její pozůstatky již klepou na dveře. Kdo by neznal sochu Svobody. Ale co třeba slavnou čerpací stanici D. F. Woudy, nebo kanál Rideau?
 
Za rohem již vidíme cíl. Před ním ale musíme prokličkovat salvou kulek a vidět zmar, smrt i beznaděj. Boj za svobodu nemá vždy šťastné konce. To už ale můžeme obdivovat architektonické skvosty v Barceloně i Tel Avivu. Zujte pohorky, cesta končí. Exkurze po celém světě na skvěle zpracovaných 400 stranách dá oku hotovou hostinu a potěší i mysl - u žádného zastavení nechybí mapa, shrnucí boxík a kratší, leč výstižný a dostačující text. Ať je vám dvanáct nebo padesát, tuhle cestu po knižních stránkách si nenechte ujít!
 
Země - 400 jedinečných míst naší planety
Nakladatel:  Fragment
400 stran, Doporučená cena: 1499 Kč
ikonka: fragment.cz


14.01.2010 - Michaela Wilhelmová