Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ocitne se Katka Heleny Třeštíkové znovu V pasti?Úvodník: Protože se nám v nadcházejících dnech se zajímavými premiérami roztrhl pytel, přinášíme dnes namísto filmových rozhledů další recenzi, protentokrát zajímavého dokumentu, který by neměl uniknout vaší pozornosti.

Článek: Před lety se v televizi objevila série dokumentů s názvem Ženy na přelomu tisíciletí. Mezi hlavními hrdinkami jako jsou prostitutky, sestřičky nebo známé osobnosti (Bára Basiková a Dagmar Pecková) se objevila i Katka. Její příběh se stal jedním z nejsilnějších témat. I proto se režisérka rozhodla dál sledovat osudy narkomanky, která se chce vymanit z vlivu drog. Povede se jí to tentokrát?

Nově vzniklý dokument, tentokrát pojmenovaný již podle hlavní hrdinky – Katka, zachycuje osudy mladé dívky znovu od roku 1996, kdy Třeštíková začínala se sérií o "ženách na přelomu tisíciletí". V aktualizované podobě Katčina příběhu se tak objevují prostřihy onoho pětiletého období (1996 - 2001), které ve zkratce připomínají původní snímek V pasti. Na něj zvolna navazuje nový neznámý příběh. Začíná po několikaleté prodlevě, ve které se režiséra s dívkou nestýkala. Třicetiletá Katka. Stále narkomanka. Stále v bludném kruhu: fetování – odvykací léčba. Jak ústřední postava vypadá? Říká se, že oči jsou odrazem lidské duše. U Katky často vidíme spíše bělmo. Prázdno. Jak sama říká, potřebuje motivaci, aby přestala brát drogy. Co člověka přiměje k tomu, aby změnil život a zbavil se závislosti? Něco silného? Fakt, že ovlivňuji negativně i život někoho jiného? Celkem pádné důvody. A najednou v dokumentu skutečně přichází situace, kdy si můžeme ověřit, jak náročnou cestu musí člověk podniknout a jestli se dokáže překonat. Katka přišla do jiného stavu. Dostatečný důvod přestat fetovat. No, uvidíme... 

                                  

S přítelem Radkem – mimochodem, též drogově závislým – vše prožívají spolu. Katka vyhledává odbornou pomoc a snaží se v období těhotenství nebrat narkotika nebo jejich užívání alespoň omezit. Radek se snaží o totéž, aby mohl být dobrým rodičem a oporou pro Katku a dítě. Sám říká, že drogy mu dávají hodně, ale poté, co se nabídne možnost být rodičem, tak podle jeho slov pochopí, že tomu se nemůže rovnat žádné opojení z narkotik. Jde se tedy léčit. Na své cestě do léčebny však připraví natáčecímu štábu překvapení v podobě vyhrocené situace, kdy se dostane do konfliktu s jednou ženou, o které tvrdí, že ho okradla. Agresivní chování Radka si nakonec vyžádá příjezd policie. Nejedná se zdaleka o jediný vypjatý moment v dokumentu. Slovní útoky ze strany budoucích rodičů směrem ke zdravotnímu personálu, který jim má pomoci, fyzické střety mezi Katkou a Radkem samotnými nebo jindy Radek dokonce úpěnlivě prosí režisérku Třeštíkovou, aby jim pomohla v situaci, kdy se do dočasného squatu blíží policie, která musí vyvést dvojici ze soukromého objektu. Katka s Radkem po podobných obydlích přespávají běžně. Vždy si stěhují pár tašek, jednu kárku a psa. Do tohoto prostředí skutečně nelze přivést dítě, a tak se Katka zvolna připravuje na možnost, že po porodu její dítě umístí do kojeneckého ústavu. A tak si divák pokládá otázku: Vzchopí se konečně Katka, když už jde do tuhého?
 
                                    

V tento moment se možná nejsilněji objeví mateřský pud. Katka se bojí, že ji dítě odeberou natrvalo. Chce se zbavit závislosti. Říká, že má poslední možnost, jak získat dítě zpátky a slibuje, že dokončí léčbu v protidrogovém zařízení. Zde jen napovím, že pokusů o vyléčení Katka absolvovala několik a vždy selhala. A i když si většina z nás myslí, že narkomani jsou odepsaní slaboši, tak u Katky vždy svitne naděje, že to tentokrát zvládne. U každého pokusu ji v tom fandíme. Někdo si sice položí otázku, co je to za matku, když ani dítě pro ni nepředstavuje dostatečnou motivaci? Vzápětí si možná odpovíme, že někomu tak nezodpovědnému by dítě neměli svěřit už nikdy. Právě v tu chvíli ve snímku padne zásadní otázka: proč o to dítě tolik stojí? Ticho. Katka se zamýšlí. Odpovídá. V tu chvíli pochopíte, jaký vztah k dítěti má a zda-li je schopná o něj opravdu bojovat. Znovu si říkáte: Podaří se to nakonec?
 
                                     

Heleně Třeštíkové se opět povedlo nalézt silný příběh. Schválně neříkám téma, protože s unylým hrdinou poměrně už rutinního tématu narkomanie neprožijete to, co s Katkou. Ačkoli kdysi původní dokument z cyklu Ženy na přelomu tisíciletí měl vypovídat o pracovnicích protidrogového centra, režisérka vycítila větší potenciál v mladé slečně. Při prvním kontaktu pochopíte, že není hloupá, naopak. Proto tedy někteří nechápou, jak mohla spadnout tak hluboko. Je škoda takového člověka, a proto Katka představuje hrdinku, které fandíte a věříte, že se nakonec dostane z problémů. Napjatou atmosféru a ticho v promítacím sále občas přeruší jen krátké povzdechy, sem tam vzlyknutí a občas poznámky typu: „To je strašný.“ Je to opravdu strašné až do konce? Jestli celý scénář, který napsal sám život, opravdu zaklínil hlavní hrdinku v pasti, se dozvíte v dokumentu pojmenovaném podle hlavní aktérky - Katka

                                           

Katka

Režie: Helena Třeštíková
Stopáž: 90 min.
Přístupnost: od 12 let
Premiéra: 25. února 2010 


Zdroj fotografií: www.aerofilms.cz

24.01.2010 - Aneta Šimonková