Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Petr Kolář, Marek Ztracený nebo Eva Čerešňáková darovali kus sebe



Úvodník: Nikdy nevíte, jestli vy nebo někdo z vašich blízkých nebude potřebovat transfuzi krve. A pokud ne, proč jen prostě nepomoci a nepřispět tou svou trochou červených krvinek, destiček a plazmy. Eva Čerešňáková, Zuzana &Stěpanovská, Petr Kolář nebo Marek Ztracený to už udělali.

Článek: K odběru krve se ovšem nedostavili jenom oni, ale akci podpořili i zpěvačka Iva Frühlingová, zpěvák Michal Malátný s manželkou nebo modelka a moderátorka Lucie Křížková (dříve Váchová, pozn. red.). Na nich se ovšem ukázalo, že nalézt vhodného dárce není jednoduché. Ivě Frühlingové vzhledem k jejímu nízkému tlaku lékaři dárcovství nedoporučili, Michal Malátný se má dostavit nejdříve za měsíc, protože nemá doléčený ekzém a Lucie Křížková nedávno prodělala kosmetickou operaci, takže si také bude muset počkat.

Ti, kteří prošli výběrem se pak shodli, že odběr samotný probíhá nenáročně a hlavně nebolí. „Tatínek dával krev pravidelně, ale já jsem dnes na trasfúzce poprvé. Jsem touto akcí nadšený a rád bych v dárcovství pokračoval a chodil darovat krev pravidelně,“ řekl Petr Kolář. Eva Čerešňáková, která pro tuto akci oslovovala známé tváře, darovala krev už posedmé. „Doufám, že dárců z řad mladé generace bude průběžně přibývat a bude nás čím dál víc. Moc si cením jejich odvahy i času, který dnešní akci věnují,“ dodala Čerešňáková.

Akce má motivovat ostatní potenciální dárce, kteří krev ještě nedarovali a myšlenka dárcovství krve je jim cizí. Více informací je k dispozici na www.darujkrev.cz a www.cervenykriz.eu nebo je poskytne každé transfuzní oddělení v nejbližší nemocnici. Dávat krev může i spousta těch, kteří si myslí, že kvůli něčemu krev darovat nemohou – a tento předsudek je chybou a doporučuje se konzultace u osobního lékaře.

Kdy můžu darovat krev?
- je mi 18 - 65 let
- vážím alespoň 50 kg
- netrpím vážnější alergií
- neprodělal jsem zánět jater, nebo jiné onemocnění jater
- neprodělal jsem zánět ledvin, netrpím chronickým onemocněním ledvin
- neměl jsem toxoplazmozu, tularemii, brucelozu
- netrpím onemocněním srdce a cév (infarkt, srdeční vada, vysoký krev.tlak)
- netrpím vážným kožním onemocněním
- neměl jsem malárii ani jinou tropickou nemoc
- neprodělal jsem pohlavní nemoc (kapavka, syfilis)
- neprodělal jsem TBC
- netrpím vředovou nemocí žaludku, ani onemocněním žlučníku či slinivky
- neměl jsem tyfus, paratyfus
- netrpím revmatickým onemocněním
- netrpím zvýšenou krvácivostí (z nosu, dásní)
- nemám onemocnění nervového systému (epilepsie, roztroušené skleróza)
- v pokrevním příbuzenstvu nemám výskyt Creutzfeldt-Jacobovy nemoci
- neprodělal jsem žádnou transplantaci orgánů
- nejsem alkoholik
- v letech 1980-1996 jsem nebyl déle než 1/2 roku v Anglii či Francii
- nejsem HIV-pozitivní, ani nepatřím do tzv. rizikových skupin (promiskuitní způsob života, nitrožilní narkomani, pohlavní styk mezi muži)
pozn.: uvedené podmínky jsou základem, vhodnost konkrétního člověka pro darování krve posoudí individuálně lékař na transfúzní stanici

Něco málo o odběru:
Samotný odběr probíhá tak, že projdete základním laboratorním a lékařským vyšetřením a když se ukážete jako vhodný dárce, tak vám zabere zhruba deset minut času, než vám odeberou darovanou krev.

Poté dostanete občerstvení.

Podle zákona č. 262/2006 Sb, zákoníku práce, je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy (ve výši 100% průměrné mzdy), které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24h od nástupu cesty k odběru.



Eva Čerešňáková ukazuje svých 450 ml krve. 


Petr Kolář už "pumpuje" krev.


Zuzana &Stěpanovská celý odběr propovídala... a pak se divila, jak to rychle uteklo. 


Marek Ztracený s úsměvem rozdával i rozhovory.


I když má Iva Frühlingová nízký tlak, tak apeluje na ostatní, kteří mohou krev darovat.


Přístroj, který plnou krev posléze zpracuje na jednotlivé složky.

Foto:
Aneta &Simonková

02.02.2010 - Aneta Šimonková