Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ještě jedno, pane LehmanneÚvodník: Hledání smyslu života v jedné západoberlínské putyce.

Článek: Pan Lehmann, v německém originále roztomile znějící Herr Lehmann, není, jak by se zdálo, prošedivělý výčepní unavený životem, nýbrž mladý zachovalý muž, stojící na prahu třicítky, kterému „pane Lehmanne" říkají jeho přátelé, aby ho pozlobili.

Pan Lehmann, jinak křestním jménem Frank, žije sám – utekla mu žena - ve zdí obehnaném západním Berlíně a je krapet divný: Zatímco obyvatelé divoké čtvrti Kreuzberg, plné umělců, pseudoumělců, feťáků a gasterbaiterů, sní o jiném, lepším životě nebo dokonce na kariéře pracují, on žádné ambice nemá a světe div se, je se svým stavem a prací barmana v zaplivané knajpě Nápad spokojený.

Žije sice sám, sám ale není. Má spoustu přátel a je jedno, že spíš než oni jeho, on je tahá z různých průšvihů. To, co nicméně pan Lehmann miluje, je klid. A ten mu v brzku naruší několik nečekaných událostí. Tou první je příjezd jeho rodičů. Jistě, neviděl je již řadu let, má je rád. Jak ale vysvětlí své podřadné postavení, když jim kdysi napovídal, že je vedoucím zavedené restaurace? Co teď? Jak z téhle šlamastiky ven? Kromě toho, v blízké hospodě Tržnice nastoupila nová kuchařka, krásná Kathrin, a nezdá se, že je netečná proti jeho neobratnému dvoření. A pak Karl, jeho nejlepší přítel, číšník, pravým povoláním alternativní umělec, finišující před svojí první výstavou uměleckých skulptur v Charlotenburgu – není v poslední době nějaký roztržitý? A aby všemu trápení nebyl konec, za Zdí se dějí nějaké divné věci a jeho nadřízený Ervín, začíná trpět paranoidní představou, že se mu v baru usadil agent KGB. Svět okolo, jak se zdá, se zbláznil, je září roku 1989.
 
O postavě pana Lehmanna se říká, že je to takový Oblomov z Kreuzbergu. Jeho duchovní otec, spisovatel, hudebník a textař v jedné osobě, Sven Regener, o něm říká: „Utekla mu žena, už nemá na nic chuť. Ale ví, že se něco stane. Ne tenhle večer, ale brzy….Pan Lehmann řeší pár problémů: třeba, co si počít se životem. A jestli má život nějaký smysl. Tohle je srozumitelné všude na světě.“

To je určitě pravda. Postava Franka musí být sympatická všem těm, co vědí, či alespoň tuší, že mají na víc, nicméně když popatří na své upachtěné spoluobčany, začnou si klást otázku, zda za to veškerá vynaložená námaha vůbec stojí. Svět kolem nás se ubírá, samozřejmě naší vinou, podivnými klikatými cestami a blíží se k pořádnému sešupu. Za čím se tedy hnát? Není lepší se zastavit a dát si jedno pivko? Právě to činí pan Lehmann, ale zda je právě tenhle jeho přístup ten správný, je také otázka. Pana Lehmanna v podstatě nebaví nic. Ani televize, ani film, nemá žádnou oblíbenou kapelu, žádného koníčka. Ale je to bystrý pozorovatel, ironický glosátor našeho dennodenního pachtění. Ano, on je dobrovolný loser, ale neuvěřitelně sympatický. Není proto divu, že se román Herr Lehmann stal ve své vlasti bestsellerem, byl přeložen do 16 jazyků a dokonce zfilmován.

Často se spekuluje, zda román není tak trochu Regenerovou biografií. Je to do jisté míry možné. Regener dlouho ve čtvrti Kreutzberg žil, nicméně žádný loser to nebyl. Umělec ano. V roce 1985 spoluzaložil úspěšnou hudební skupinu Element of Crime, ve které dodnes působí coby textař, vokalista a kytarista. (Mimochodem není bez zajímavosti, že jedno ze stravovacích zařízení, které popsal v románě, konkrétně Tržnice, která pana Lehmanna tolik štvala návaly snídaňožroutů, v této čtvrti skutečně existuje).

Sven Regener se narodil roku 1961 v Brémách a vystudoval hudební vědu. Před Element of Crime působil v několika kapelách, ovšem svým románem o panu Lehmannovi se z něho stala skutečná celebrita. A právem. Píše lehkou rukou, jeho díla jsou velmi čtivá a stylem „hospodského pábení a sáhodlouhých souvětí připomínají tak trochu našeho Bohumila Hrabala, či dokonce Karla Poláčka. Dnes již existuje trilogie o panu Lehmannovi. Po veleúspěšném prvním románě vznikly další dva, oba zasazené více do minulosti. V druhém pokračování je pan Lehmann na vojně, v tom dalším prchá od rodičů do Západního Berlína.

Román Ještě jedno, pane Lehmann rozhodně stojí za přečtení.Jde o ojedinělý pohled na dobu pádu komunismu jaksi z druhé strany, z pohledu člověka ze západu Německa. A i když rozhodně nejde o politický román, atmosféry těch let je v něm dost a dost.

Sven Regner: Ještě jedno, Pan Lehmane
Vydalo nakladatelství Doplněk v roce 2009
obálka
www.Doplněk.cz
doporučená cena: 252 Kč


11.02.2010 - Ludmila Sovová