Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jack Rozparovač - Tajemství odhaleno!Úvodník: Jack Rozparovač, tajemný vrah z Whitechapelu. Vrah, jehož identita pro nás byla zahalena tajemstvím. Dne 22.5. 1993 se však objevila v Liverpoolu zpráva, že byl nalezen deník, který si údajně psal sám Jack Rozparovač. Je však tento deník pravý, nebo se jedná o falzifikát ? Právě o tom je kniha Paula Feldmana - Jack Rozparovač - Rozluštěné tajemství.

Článek: „Než ode mě Don odešel, řekl mi něco, nad čím jsem mávl rukou stejně ledabyle, jako to sám řekl. Slyšel jste, že v Liverpoolu prý našli jeho deník?" zeptal se. „Vážně ?“ ušklíbl jsem se a on se rozesmál. „Přesně tohle jsem řekl, když jsem to prvně slyšel. „“

Deník. Věc, díky které vlastně všechno začalo. Onen deník údajně patřil Jamesi Maybrickovi, obchodníkovi z bavlnou, jehož jméno vešlo ve známost současně s jeho smrtí, ze které byla obviněna jeho manželka, Florence Maybricková.

Nález deníku odstartoval jednu velkou debatu – rozdělení tzv. rozparovačologů na dva tábory – na ty, jež věří v jeho pravost a na ty, kteří se jeho ji snaží vyvrátit. V knize se tak setkáváme se spoustou provedených výzkumů, zejména pak z oblasti grafologie. Rozboru bylo však podrobeno nejen samotné písmo, nýbrž byl vědci zkoumán také například inkoust, který pak sehraje velmi důležitou roli ve chvíli, kdy se k deníku přihlásí údajný padělatel…

Důležité jsou také informace, které se v deníku objevují. Jsou to detailní informace nejen o vraždách samotných, ale také o životě Jamese Maybricka, nebo o době, ve které žil.

„Myslím, že už jsme dostatečně vysvětlili, že případný padělatel by musel prokázat velkou dávku znalostí různých vědních oborů, viktoriánského jazyka, soudobého lékařství i psychopatologie sériového vraha, ani nemluvě o tom, že by musel dříve než kdokoli jiný odhalit dosud neznámé informace, které by spojovaly Jamese Maybricka a Jacka Rozparovače.“

Skutečně mohl takový padělatel existovat? I přesto že je autor hluboce přesvědčen o pravosti deníku, nechává zde prostor jiným názorům. Je velmi sympatické, že se autor snaží být takto objektivní.

V knize se seznamujeme nejen s fakty kolem vražd Jacka Rozparovače, ale i se širším dobovým kontextem. V knize jsou uvedeny například úryvky ze soudobých policejních hlášení, jako jsou například výpovědi svědků, nebo články z tehdejších novin.

Kniha Jack Rozparovač – Rozluštěné tajemství je každopádně knihou pro každého, kdo má rád detektivní žánry a záhady. Když se vám poprvé dostane do ruky, možná leckoho vyděsí – má totiž přes 600 stran. Jakmile se ale pustíte spolu s autorem do pátrání, otáčíte stránku za stránkou a náhle zjistíte, že jste téměř u konce. Tato kniha je vlastně takovou jednou velkou detektivkou, ve které autor předkládá taková fakta, důkazy a myšlenky, že na jejím konci máte pocit, že jste právě vyřešili jednu z největších záhad na světě… Citace zde uvedené jsou z představované knihy. 

Zdroj obrázků č.1 http://nd01.blog.cz/084/891/d6e4fac1f9_3;
                          č.2 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/de


Paul H. Feldman: Jack Rozparovač - Rozluštěné tajemství
Vydalo nakladatelství XYZ, v Praze roku 2009

                                           
            Obrázek Jamese Maybricka - Díváme se do očí sériovému vrahovi z Londýna?


09.02.2010 - Karolína Jelínková