Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Oživlý NapoleonÚvodník: Divadlo Rity Jasinské sáhlo po francouzském velikánovi s lehkým nadhledem. Klasická předloha Jiřího Hubače (jednoho z našich nejznámějších dramatiků a scénáristů - Král Krysa, Komu zvoní hrana, Ikarův pád, Tažní ptáci a další) „Generálka“ dostala nový plášť a musím uznat, že jí sluší.

Článek: Tato divadelní hra je komedií, která nás rázem přenese do roku 1818 na ostrov sv. Heleny, kde již tři roky od své porážky v bitvě u Waterloo živoří Napoleon Bonaparte coby zajatec království Anglie. „Poklidnou“ letargii mu tam naruší vdova po bývalém vojákovi francouzské armády. Ta původně přijíždí s jediným záměrem vyzískat doživotní rentu jako náhradu za smrt svého muže, který padl v poslední Napoleonově bitvě.

Na pozadí této zápletky se začíná odehrávat celý děj. Setkání ženy a muže však zákonitě povede jiným směrem. Unavený Napoleon se potkává s tím, co si myslel, že už nepřijde. Do jeho života doslova vtrhne ženství nabité životním optimismem, s patřičným nadhledem nad porážkami a s vědomím, že i to slavné již nikdo nikomu neodpáře a zůstane. Přesně to, co muž formátu Napoleona v tuto chvíli potřebuje. Zrovna tak jako návrat s pevnou půdou pod nohama, dobré jídlo, pití a hlavně domácí krb s láskyplně otevřenou náručí a upřímným smyslem pro humor "obyčejné ženy". A tak rozesmátá Josefina Pontiová probudí Napoleona k životu, ukáže mu, jak málo ve skutečnosti stačí ke štěstí.

Prožíváme tady i s hlavními hrdiny všední záležitosti, klábosení nad jídlem, popadáme se za břicho, když se Napoleon (Milan Enčev) nacpe před našima očima do dřevěných necek a britský důstojník mu polévá hlavu, aby si umyl i vlasy. Tedy nic vznešeného, ale přitom nadčasově platícího. A my si uvědomíme, že i v životě sebevýjimečných lidí jsou kousky toho, co máme společné. To, co patří k běžnému žití a bez čeho se nikdo z nás neobejdeme. Rádi si necháme vyčistit hlavu zdánlivě jednoduchou hrou, zasmějeme se, pobavíme, abychom pak zjistili, že tak snadné to zase není. Nevadí, odpočatí se pak rádi nad vším tím vyřčeným zamyslíme.

A k dalšímu provedení divadelní hry? Velice jednoduchá scéna plní naprosto perfektně svůj účel. Vidíme stroze zařízený pokoj a věříme, že takovýhle opravdu mohl být. Stolek, postel, zástěna na oblékání ukrývající několik málo rekvizit. A tomu vévodí zavěšený portrét Napoleona v době své největší slávy. Všemu odpovídají i věrné dobové kostýmy. A herci? Celých osmdesát minut patří pouze třem, přičemž představitel hlavního hrdiny ze scény po celou dobu neodejde. Klobouk dolů před jeho výkonem! A tak zaslouženou odměnou byl všem bouřlivý potlesk publika v rakovnickém Tylově divadle 16.2.2010. Divadlo Rity Jasinské
"Generálka"

Scénář: Jiří Hubač
Úprava a režie: Rita Jasinská
Hudba: Janek Cingroš
Scéna: Vítězslav Fejlek
Kostýmy: Dagmar Neumanová
Osoby a obsazení: Josefína Pontiová - Romana Goščíková 
                               Napoleon - Milan Enčev 
                               Poppleton - Petr S. Petrof 

V současné době můžete tuto divadelní hru vidět na prknech Divadla pod Palmovkou.

Foto: www.drj.cz

02.03.2010 - Julie Kolocová