Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - TV tip - Bratříčku, kde jsi?Úvodník: Takovouto porci inteligentní, vtipné, parodické zábavy s bluegrassovými peckami, s množstvím až neuvěřitelných situací a s hrdiny, kteří si získají vaše sympatie - to se hned tak nevidí. Ale i televize občas (bohužel jen občas) sáhne po senzaci, kterou byste si neměli nechat ujít.

Článek: Mississippi, třicátá léta minulého století, období hospodářské krize. Tři nevábně vyhlížející trestanci prchají z vězení v naději na svobodu a na nalezení pokladu ve výši 1 200 000 dolarů. Vedoucím party je Everet (George Clooney), který za sebou táhne Peteho (John Turturro) a Delmara (Blake Nelson) a to proto, že jsou vzájemně spoutáni řetězem. Pokud si nyní myslíte, že půjde o tuctovou komerci, pak si znovu přečtěte jméno režiséra. Ano, Joel Coen (spolu s bratrem Ethanem) je ten, kdo nám dal tak skvělé filmy jako ZBYTEČNÁ KRUTOST, FARGO, BIG LEBOVSKI nebo z poslední doby LUPIČI PANÍ DOMÁCí, TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO STARÝ či PO PŘEČTENÍ SPALTE. Film BRATŘÍČKU, KDE JSI? byl natočen v roce 2000 a je dobrodružnou komedií s humorem Coenům vlastním - tedy trochu černým, trochu bizarním.

Vězeňští uprchlíci, k nimž se cestou přidá ještě bluesman Tommy Johnson (Chris Thomas King) na své dlouhé cestě státem Mississippi zažijí množství až neuvěřitelných příhod, v nichž je vábí Sirény (trojice pradlen), potkají se s jednookým Kyklopem (jednooký prodavač Biblí), jeden z nich je zaklet v žábu, v průběhu mají své místo zákeřní členové Ku Klux Klanu i místní šerif s pomocníky. Cesta za pokladem se trošku komplikuje protože Everettovi jde zjevně o to, aby se vrátil ke své ženě Penny (Holly Hunterová).

Ve filmu je střelba, nečekaně úspěšná hudební kariéra (úspěch písně I Am a Man of Constant Sorrow), politický boj, Boží zásah v podobě potopy a spousta průšvihů. To vše v rytmu, který vás nenechá ani na chvíli vydechnout, a prodchnuto pořádnou porcí pravé bluegrassové muziky. Po krásné a vyprahlé krajině amerického jihu vás provede nádherná kamera Rogera Deakinse.

Divácky vděčný film je však možno vykládat i vážně. Už hlavní hrdina nese jméno Odysseus (celým jménem Odysseus Everett McGill) a Coenové neskrývají to, že právě Homérův epos jim byl inspirací. Přes řadu homérovských motivů je film také antologií převzatých filmových situací, motivů a sérií velmi zdařilých komediálně parodických sekvencí.

Pro úplné filmové nadšence ještě doplním, že titul filmu pochází z klasického snímku Prestona Sturgese z roku 1941 SULLIVANOVY CESTY, v němž se hlavní hrdina, režisér povrchních komedií, rozhodne natočit sociální drama s názvem O Brother, Where Art Thou?

Foto: stopklatka.pl, filmweb.pl

**************************************** 
BRATŘÍČKU, KDE JSI?
(O Brother, Where Art Thou?)
USA, Francie 2000, režie Joel Coen.
V televizi na programu Prima Cool v pondělí od 22,25 hodin.

26.02.2010 - Stanislav Polauf