Náročný denNenaplněnáNezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, když
Dítě prachu zrozené ve válceDojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara DvořákaFotograf hvězd Bruce Weber vystavuje v Praze!Strhující výkon – Andrew Scott ve hře VáňaLéto v sítiEvoluce českého jídla – mimořádně záslužná a erudovaná publikaceKdyž si lze koupit nadějiZáří v kniháchKouzelnická rodinka již brzy na plátnech kinLovecraft očima Michela Houellebecka
Každý, kdo se pohybuje na internetu, vidí, že v poslední době klesla úroveň diskusí snad na všech zpravodajských serverech, buď se zde vyskytují jedinci s jazykem typu „dlaždič“, nebo se debatující soustředí na naprosto nepodstatnou stránku dotyčného problému, prostě nějak se zase bojíme označit věci pravými jmény a otevřeně říct svůj názor, byť tímto sdělením možná vzbudíme u některých lidí nelibost.
Je těžké napsat nějaký komentář, ale nemohu si to odpustit. Mám dojem, že se autorka tentokrát hodně mírnila ve vyjadřování. Ono je to bohužel ještě horší, než píše. A úplně děsivé je to, že většině národa je to úplně fuk. Copak proboha lidi nemyslíte na vlastní děti? Nevadí vám jak to tu bude za pár let vypadat? Taky jsem se měl "za bolševika" mnohem líp, ale kdyby se to mělo vrátit, třeba i v mírnější podobě, nevím jak bych to zvládl a bylo by mi z toho moc a moc bídně.
Ono je to ještě horší...
Kdyby problémem byli "jen" komunisté-- minulí, současní a ti budoucí, pak bychom mohli ještě jásat.
Problémem je, že sociální stát plíživě, avšak systematicky kazí charakter lidí, rozleptává jejich pocit zodpovědnosti a vůbec mezilidské vztahy jako takové. V tomto systému jsou totiž lidské motivace nastaveny tak, že drtivá většina občanů má zájem ze systému co nejvíce materiálně těžit (na úkor konfiskované části příjmu a majetku ostatních), ovšem zároveň každý má motivaci do systému přispívat co nejméně, nebo pokud možno vůbec nic (z nějakého důvodu, který jsem dosud nepochopil, se tomuto říká "solidarita":-).
Zároveň v dnešní době není naděje na to, že by nějaká strana provedla nějakou skutečnou reformu, a to již z toho důvodu, že z voleb vždy vzejde nějaká zpatlaná koaliční vláda, jejíž v praxi prováděná politka ze všeho nejvíce připomíná přeplácaný a nechutný dort pejska a kočičky.
Osobně jsem stále více přesvědčen, že za této situace jediné čestné rozhodnutí je bojkotovat volby, protože svou účastí při hlasování člověk akorát legitimizuje politické status quo.
Osobně jsem přesvědčen, že úkolem vlády by mělo pouze zajistit efektivní ochranu života, majetku a svobody občanů prostřednictvím jasného, předvídatelného a stabilního právní rámce a efektivní soudní aj. ochrany, pak snad ještě zajistit jakousi elementární záchrannou sociální síť pro ty, kteří se dostali do hmotné nouze a nemůžou si pomoci sami, ale jinak by měla vláda dát lidem svatý pokoj a neklást překážky dobrovolnému sdružování a dobrovolným interakcím lidí.
Arogance, s jakou čelní politici zacházejí s poctivě našimi prostředky, jako by to byly JEJICH prostředky (viz Špidlovo proslulé tvrzení: "Zdroje tu jsou..."), mě často vyráží dech.
Bojkotovat volby? To snad ne. Nevolit je jako jít volit komunisty. Vládnout tu někdo musí, státní zřízení jaksi samo o sobě vylučuje nějaký anarchismus.
No jo, ale...
koho tedy volit? ODS? Asi my sice nakonec nic jiného nezbyde, ale...to, co se děje v jejich místních organizacích (např. co provádí Hurda, majitel Akropole, na Praze 3, kdy drží pod palcem celou místní organizaci ODS a přihrává si úspěšně jednu malou domů za druhou), to u mě tedy příliš nadějí na změnu nevzbuzuje...
Sorry za tu hrubku,
napsat "asi mY nic nezbude", to je fakt ostuda..:-)
Jan Keller
Hm, napadá mě, že další skupinkou, před níž bychom se měli střežit, jsou akademičtí intelektuálové typu známého sociologa Jana Kellera.
Minulý týden jsem narazil v odborářském plátku Sondy na pozoruhodný rozhovor právě s ním.
Tato studnice veškeré moudrosti si jako vždy nebrala servítky:
Tak za prvé, kritizoval evropské sociálně demokratické strany, že opustily svůj klasický socialistický "vznešený" program a přihlásily se k politice tzv. třetí cesty mezi socialismem a kapitalismem (zajímalo by mě, co by tedy měly dle Kellera socialistické strany dnes prosazovat-- vyvlastnění vykořisťovatelů? Znárodnění? Centrální plánování?)
Keller doslova říká např. toto:
"Vláda má na vybranou, zda vyjít vstříc lidem práce, anebo zájmům velkých peněz. Pokud by nevyšla vstříc koncentrovaným penězům, zájmům velkých firem a investorů, nadnárodním finančním institucím, rychle by pod jejich tlakem s vládnutím skončila.
Když nevyjde vstříc zaměstnancům, riskuje mnohem méně a má mnohem větší manévrovací prostor. Může např. jednotlivé kategorie zaměstnanců proti sobě rozeštvávat, může o stávkujících tvrdit, že vydírají tu či onu kategorii obyvatel, může kárat lidi za to, že málo pracují a chtěli by si užívat jako přepracovaní politici."
Anebo-- jako tečka za celým rozhovorem:
"Za minulého režimu byli lidé manipulováni hodně primitivní propagandou. Byla tak hloupá, že vlastně ani NEDOVEDLA MANIPULOVAT. Dnes jsme už mnohem dále. Byl u nás implantován propracovaný systém manipulace uskutečňované prostřednictvím KONZUMU a MÉDIÍ. Je to taktika cukroví a biče. Kdo bude chtít zlobit zakládáním odborů, musí počítat s problémy. Kdo bude flexibilně souhlasit s nízkou výplatou a rostoucí sociální nejistotou, může se každý večer odreagovat s některým z televizních bavičů, podívat se místo práce na seriál o problémech texaských milionářů a fandit sousedovi, který se propracoval do finále soutěže o báječné ceny. Kam se na tohle precizní vymývání mozků hrabou nástěnky s úderníky, srpem a kladivem. "
------------------------------------
Takže tento akademický intelektuál víceméně naznačuje, že "teror", "propaganda" a manipulace minulého "režimu" nesnese porovnání s hrůzami dnešní doby.
Keller pro mě symbolizuje to nejhorší, co je spojeno s akademickými intelektuály, kteří bez jakékolki zodpovědnosti tlachají a řeční ze své slonoinové věže na univerzitě. Zejm. jeho výše citovaný výrok považuji za vyloženě trapný...
Staré pořádky?
Mě se zase zdá, že nejvíc jsou teď spokojeni lidé, kteří si za minulého režimu (teď myslím režim ODS, ale i KSČ) pěkně nahrabali (zprivatizovali) nějaký majetek.
Modří svazáci
Když tak čtu ten článek a reakce na něj a narážím na stále nové výrony naivity, napadá mne, že podobně jasno měli i mladí lidé ve čtyřicátých a pak v šedesátých letech. Posléze své postoje samozřejmě přehodnocovali, což nejspíš na většinu zdejších přispěvatelů teprve čeká. Prozatím by bylo hezké, kdyby si tuto možnost do budoucna alespoň připustili.
Neraweb
Tento server byl dnes navštěvován prakticky ze všech rubrik NOVINEK. Je to užitečné a komentáře byly kladné. -J-
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.