Touha po dokonalosti provází lidstvo od pradávna, ale s možností nových technologií se jí můžeme přibližovat. Je ovšem správné
zasahovat do přirozeného procesu různými procedurami? S použitím různých nanotechnologií a genetického inženýrství jsou vědci schopni měnit nejen naši identitu, ale zadělávají už na další, dokonalé budoucí generace. Děti bez vady, ty už nebudou potřebovat klony náhradních dílů – orgánů. Po Zemi se budou pohybovat dokonalé bytosti…
i když, co je dokonalé?
Jednotlivé fotografie zobrazují bezchybné, pevné struktury těl. Jako byste se dívali na figuríny. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že ty „figuríny“
při ohybu přeci jenom podléhají gravitačním zákonům. Alespoň, že tak. To představuje jistotu do budoucna, že pokud se zde budou procházet bezchybné bytosti, tak si zachovají alespoň něco z přirozeného biologického vývoje.
Detailní pohled na přítomnost technologií nám Najjar zprostředkovává i skrze slabá vlákna – pavučinu, která obepíná jednotlivé modely. Najednou zjistíte, že ty
skoro neviditelné vlasce vlastně představují nitky, kterými nás moderní technika ovládá.
Všechny stylizace vám možná připomenou pózy určitého typu umění. Že by staré Řecko? Ano, Michael Najjar se inspiroval
podobou antických soch mýtických hrdinů, jejichž vzhled si později přisvojila i renesance a povýšila onu bezchybnost nad člověka světského.
Praktické dopady technologií pak série
Bionic Angel doplňuje ještě o praktičtější záležitost. Úložné prostory, kde všechny ty zázraky na dokonalost najdete - aging box nebo cryostat.
Výstavu můžete vidět v galerii Dvorak Sec Contemporary v Dlouhé 5 v Praze 1 do 9. dubna 2010. Otevřeno mají od pondělí do pátku, v čase od 10 do 18 hodin.
Michael Najjar se narodil v Berlíně v roce 1966, kde vystudoval na Bildo Academy nová média a fotografii a ve svých dílech se často zabývá právě tématem dopadu nových technologií na lidské bytí. Jeho bohaté portfolio je zastoupeno v mnoha zemích nejen v galeriích (např. Goethe Institute v New Yorku, Science Museum v Londýně, Sony Centre (Haus der Kulturen der Welt) v Berlíně, Designcentrum Nordrhein – Westfalen v Essenu), ale své příznivce si získal i mezi soukromými sběrateli.
Malá ochutnávka toho, co ve Dvorak Sec Contemporary můžete ještě vidět:
Foto: Aneta &Simonková