Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Purkmistr v zeleném

30.03.2010   Stanislav Polauf   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Purkmistr v zelenémŽe nevíte, kdo byl purkmistr? Prozradím vám to. Přidám k tomu, co je PURKMISTR dnes a vysvětlení dojde i zmíněná zelená barva v titulku. Ale popořadě.

Nejprve slovo "purkmistr" - vzniklé z německého Bürgermeister - to byl od 13. století starosta. Chcete-li přesně, pak původně předseda městské rady (sboru konšelů), protějšek rychtáře jako nejvyššího jmenovaného úředníka. Ve funkci purkmistra se konšelé zprvu střídali, později byl purkmistr volen a potvrzen vrchností. V pozdním středověku postupně funkci rychtáře z velké části převzal nebo dokonce nahradil. Tak až do 18. století, kdy byla městská samospráva nahrazena magistrátním úřadem se jmenovanými a placenými úředníky. Volená obecní zastupitelstva obnovil František Josef I. roku 1848. Tolik encyklopedie.

Teď ale přijde úplný obrat, protože historie vás čtenáře zavedla úplně jinam. Ptáte se, kde najdete PURKMISTRA dnes? Znalci piva možná již tuší, že to byla oblíbená značka piva nejstaršího měšťanského pivovaru v českých zemích, který fungoval v Domažlicích od roku 1341 do roku 1996. Po dohodě s Domažlicemi v úsilí nenechat zaniknout letitou tradici převzal tuto značku malý pivovar Pivovarský dvůr v Plzni - Černicích. Už jste si mohli v Rozhledně Webmagazínu (v článku Tradice se vrací - obnovují se staré značky i postupy ze dne 4.3.2010) přečíst, že "poctivé pivo z Čech" se zde vaří podle tradičních receptur. Kromě názvu PURKMISTR zůstal i tradiční PÍSAŘ, které si obě Pivovarský dvůr nechal nově zaregistrovat. A spojenectví Plzně a Domažlic bude zřejmě ještě pokračovat. Již na letošních Domažlických slavnostech se budou v areálu tamního pivovaru konat kulturní akce a - jestli jednání dobře dopadnou - možná dojde i k obnově vaření piva přímo v Domažlicích. Ale to předbíhám.

Současnost Pivovarského dvora, ležícího v památkově chráněné lokalitě Selská náves a skýtající jak kvalitní hotelové ubytování tak skvělou a vyhlášenou kuchyni, tvoří páteřní světlý a tmavý ležák 12º, polotmavý ležák 13º a pšeničné 12º pivo. K tomu pak přibývají jak různé speciály, jako třeba borůvkové, zázvorové, vanilkové, medové či višňové pivo a pak piva vařená k určitému výročí či k určité příležitosti.  Čímž se konečně dostávám k té titulkové zelené barvě. Stará moudrost říká, že "komu se nelení, tomu se zelení". V Plzeňském dvoře to vzali doslova a úsilím sládka Petra Krýsla se jim zazelenalo i pivo.


Nevěříte? Podívejte se na fotografii na konci článku. Jak je to možné a dá se to pít, ptáte se? Odpovídám - je to skvělé. Ale proč zelené?

Na to odpovídal manager pivovaru Ing. Petr Míč. Ne proto, že se blíží velikonoční Zelený čtvrtek, ale zelená barva byla zvolena při příležitosti tradičního irského svátku svatého Patrika, který je už populární i u nás. Ve středu 17. března byl naražen v pivovaru Purkmistr v Pivovarském dvoře v Plzni - Černicích zelený 12º ležák svatého Patrika s příchutí 3 bylinek (mařinka, meduňka a máta) obarvený přírodním barvivem. Není to poprvé - tento ležák byl v menším množství nabízen hostům i loni a byl o něj mimořádný zájem, vypil se během tří dnů. Teď je tedy k mání a k němu si můžete zkusit pokrmy tradiční irské kuchyně, kde se vše v tomto období obarvuje na zeleno (včetně kafe i mléka až po vodu v řekách).

A na co si můžete naladit chuť? Hosté mohou ochutnat krémovou polévku z irských fazolek, pečené brambory s masovou směsí, křupavou slaninou a zelenou bylinkovou smetanou, grilované kuřecí prso v zelených bylinkách s bramborovými plackami a listovým špenátem, irské hovězí "stew" s pokličkou z listového těsta a tvarohový dezert s lučními kvítky.

Pro ty, co to mají blízko, doporučuji přijít ochutnat, pro ostatní možná návod něco podobného zkusit i jinde.

Foto: Svatava HernandezováKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0725 s