Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Amerika má spoustu chyb, ale přece jen...

07.04.2010   Ivo Fencl   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Amerika má spoustu chyb, ale přece jen...V komentářích na síti má každý právo na názor, ale někteří lidé pošetile komentují prostě pouhopouhé titulky. A jiní to dělají možná záměrně.

Má národ vlastnosti? Říkám: "Jak který." To je známá věc. Máme národy víc, ale máme národy i méně "umělé". Co Spojené státy? Jsou umělé? Domnívám se, že dost. Ujeli tam (a dál ujíždějí) lidi celého světa, tedy pokud je vpustí. Někteří se zase vrátí. Je to tak rozsáhlá země, s tolika náboženstvími a rasami, ale vidíte, stejně řekneme, že jdeme na americký film, i kdyby ho točil Číňan a hráli v něm samí Němci.


A zrovna tak sledujeme i společnou "americkou politiku" (i včetně Aljašky), a o tom taky žádná, jak se říká. Hm. Ale, víte, kdyby se nad podobnou paušalizací zamyslelo ještě nějaké nedozrálé děcko (ale chytré) a kdyby se nad tím porozhlédlo jako nad čistočistou lučinou a rovinou neposkvrněnosti, jen horko těžko by pochopilo, z jakého vlastně důvodu hledat cokoli společného v "americkém tyglíku". Ve směsce entit, etnik, ras, názorů, pseudonázorů a padesáti států (i včetně té Havaje).


A jakpak třeba "ta paní z rohu" mohla říct: "Nemám vůbec ráda americké filmy"? Jakpak, když některé miluje od dětství? Tak by se ptalo ono robě a jest to fakt. Taky mnohé docela nedávno vyrobené snímky paní z nároží skousne a snese, a to si asi vůbec uvědomuje, že jsou Made in USA. Vymykajících se ovšem, to je taky skutečností, momentální představě oné "paní z rohu" o americkém filmu. Zkrátka a dobře, stojíme už zase na jiném nároží, a to před věčným problémem předsudku. Nu, a většina lidí dospívá – a dospěje bohužel i tím způsobem, že zvolna, ale napůl automaticky (a polovědomě) převezme i všechny společenské zavedenosti a zvyklosti. Ano, je to nutné. Z praktických důvodů i kvůli pořádku jest záhodno obdobné škatulky-škatuličky převzít, ale nic to nezmění na tom, že není fér nemístně zobecňovat. A vidíte, a přece lidé zobecňují, a to nemístně, a přece vždycky zobecňovali a přece vždycky zobecňovat budou a na základě jen nedostatečného kvanta informací (a s výjimkou Holmesovou) budou nadále i vyslovovati úplně nesprávné soudy. A pasoudy. Ne, nic je neodradí. Nic s tím nenaděláte. Snad poukázat na konkrétní projevy dotyčné zaslepenosti, hle...


Zpráva z tisku. Někdo chce vydražit právě tu injekční stříkačku, co je – dost možná právem – vydávána za injekci, následkem jejíhož bodnutí se nikdy neprobere Michael Jackson. Takže se chystá aukce alias regulérní kapitalistův záměr. Také v tisku a na síti vyjde informativní článek a chce se mi napsat, že senzacechtivý, ale ne, on je konstatující a nic víc. Ostatně, já nemám naprosto nic proti jeho zveřejnění. Přečtěme si však pár reakcí pod článkem (jména diskutujících jsem ohleduplně změnil): František Dobšíček, Velké Bílovice: To je důkaz, že Američani mají IQ 15. Tomáš Hilger, Železný Brod: Vymaštěnost amíků nezná mezí. Jindřich Hartman, Náchod: No, co, v muzeu můžete vidět například derringer, kterým byl zastřelen Abraham Lincoln. Jarmila Černá, Praha: To je ale opravdu zvrácenost! Odjakživa nemám ráda Američany, ale poslední dobou se v tom utvrzuji čím dál víc. Co je moc, to je moc. Ilona Stielová, Hradec Králové (v přímé návaznosti): A tato bezcharakterní hovádka chtěj dělat celému světu policajta. NECHUTNÉ!


Vnímáte se mnou? Z pěti názorů (zvlášť vývody žen mi zde přijdou podivné) by mělo - možná - smysl zabývat se... leda tím prostředním o Abrahamu Lincolnovi, nu, a popřípadě pro kontrolu ověřit, zda Hartman nepábí. Asi ne. Mluví pravdu, nejspíš dotyčný derringer viděl, možná ve Státech osobně i pobýval a třeba jste stejnou palnou zbraň Johna Wilkese Bootha mohli spatřit jakbysmet, o to ale nekráčí. Co říct ke zbylým názorům? Jednak, že právo na ně má každý. Dále to, že na nich i něco může být. Spíš ale ne. Jsou to asi hlavně následky neuvěřitelně krátkých spojení v mozcích a důsledky čerstvé vody na mlýn pro ty lidi, v jejichž zafixovaných představách se američtí občané dávno, anebo i nedávno, stali blboni.


Tuším, že šance na vydražení oné Jacksonovy stříkačky ale dokládá v reálu docela jiné věci. Jednak svobodu v dotyčné zemi, a pak skutečnost, že má ta zem dost bohatců, aby se mezi nimi vyklubal i "blboň" schopný vyhodit peníze za takový nesmysl jako...
Počkat, blboň? Což snad kapitalista nekoupí a neprodá se ziskem? Později? Obraz, hasičskou stříkačku, Michaelovu stříkačku? Záležitost nás jednoduše uvádí do jiné problematiky, a to problematiky kultu, a podobné kulty se v případě pánů Jacksona, Elvise či Johna Winstona Lennona podobají jak vejce vejci. Co že mají ty figury společného? Více i méně kontroverzní osobnost, vymykání se světu plus předčasné klepání na nebeskou bránu Svatého Petra, což ale nechci dál rozebírat, a než dojdu k nějakému závěru, uvedu radši druhý příklad.


Zpráva ze sítě. Alexu Gonzalezovou (12) z newyorské střední školy Junior High School zatkli, když v hodině španělštiny napsala na lavici nesmazatelnou fixou: Miluji své přátele! Lex tady byla! Za to holčička ještě přikreslila (jestli taky fixou, není uvedeno) nejméně dva smajlíky. A proč? Asi se nudila, zatímco učitel opravoval její domácí úkol (ze španělštiny). Pedagog pak ovšem vstal (jak skutečně informovaly Daily News) a zavolal "policii". Ta holčičku zatkla a "odvedla v poutech na stanici", kterou holčička opustila "až po několika hodinách".


Následky ve veřejném prostoru? "K incidentu NIKDY nemělo dojít a zdravý rozum měl vyhrát!" konstatovala mluvčí amerického školského úřadu, avšak nezletilé majitelce fixy prostě nařídili osm hodin veřejně prospěšných prací (co to asi znamená?) plus sepsat písemnou práci "Jak jsem se ze zkušenosti poučila". Tečka? Houbeles!
Newyorský "Svaz pro občanské svobody" reagoval: podali žalobu a příslušníci školních bezpečnostních služeb se prý podobně neoprávněného "zatčení" dopustili nikoli jen v této cause, ale ve více než dvaceti případech (zda už od vzniku Spojených států, zpráva neuvádí).


Tento příběh fixy je ovšem, uznávám, JINÝM typem příběhu než o stříkačce a zřetelněji sestává z částí. Dílem jedna je titul plus text těsně následující, což obé má přilákat znuděného čtenáře k něčemu... neuvěřitelnému. Zbytek textu pak už ale staví přemrštěný titul na nohy. Je faktem, že je tato zprávička do jisté, i když malé míry, koncipována jako demagogie - a v USA tedy "do vlastních řad". Může tu dokonce i procitnout dojem, že se nějaký anglosaský(?) učitel (mohlo klidně jít i o černocha, že...) pokusil potrestat nějakou &Spanělku anebo Mexičanku pouze za nevratné poškození školního majetku, dobrá, ale nám jde opět o české komentáře. Hle: Vojtěch Rajdus, Havířov: Tož, to by mohli zavést i u nás, a některá děcka už by nemluvila sprostě, nevyvracela popelnice a tajně nekouřila a nepila. Martin Hofman, Chomutov: To je hezký, za počmáranou lavici jít do báně, ale stejně se u nich pořád střílí! Pavel Hlávka, Citonice: Tady je vidět, že Američani jsou úplně vypatlaní, a ještě se tím chlubí. Asi už jsou zdegenerovaní. Marian Leder, Jirkov: To vole, Amerika, skutečně země neomezených možností, přehmatů a nesmyslů. Voni ty bestie komunistický říkaly dost pravdu. A já tenkrát myslel, že ty Američany jen pomlouvají.

Týž asi za dvě minuty: Když se děvče nepoučí, tak ji příště nejspíš čeká poprava ukamenováním. Robert Homolka, Praha: Takhle by to mělo vypadat i u nás – poškodíš cizí majetek = poneseš za to odpovědnost. Nechápu, co je na tom udivujícího... Do třetice pak Leder už přímo reaguje na názor pana Homolky: Je udivující, že tebe nikdo nestrčil do kriminálu, když jsi jako školák zlobil! V Americe bys, ty holomku, za takový zlobení strávil dva járy v těžkým žaláři! Ale pokračujme. Jan Nezhyba, Havířov: No, co dodat. Snad jen: Amerika, skutečně země neskutečných možností! Zdeněk Zeman, Praha: De.ilové americký. A Jan Nezhyba z Havířova podruhé: Zavádějící je tu absurdita situace a ne poničená lavice! míní. Zamyslete se: Kdyby bylo o tisíc legálních zbraní v USA méně, bylo by minimálně pár školáků při životě. Kdyby amíci poslali o pár tisíc mariňáků méně kamkoli, zbylo by jim i na solidární, funkční zdravotní systém. Kdyby pseudodemokratická společnost v USA nebyla postavena na genocidě původního obyvatelstva, nebyla by Amerika státem bez historie a kultury, jakým je.


A Vít Pelc z Ústí? Můj spolužák, který vyzdobil lavici znaky mužstev NHL a proložil to pornografickými obrázky a několika stranami taháků, by asi v USA skončil v cele smrti. A Martin Kroupa ze Skutče: Vymytý americký mozky! Může za to komerční způsob života a rozpínající se tzv. právní systém, když již učitel nemůže udělat v podstatě nic jiného: jinak by na něj padla žaloba. Bohužel nás to čeká taky. A Ilona Horáčková z Prahy? V českých školách bych zavedla do každé třídy kameru. Atd., ale dost - je zbytečné zabývat se lidskou hloupostí, jde ale opravdu o hloupost?
Idiotstvím, pravda, zaujme úvaha o degenerovanosti. Který JINÝ národ by logicky měl být spíš méně zdegenerovaný než ten americký, anebo snad ne?


Co však ty ostatní názory a nepřípadná asociace se střelbou na školách? Ne, neřekl bych, že tu máme co do činění s hlupstvím autorů, a právě TATO LINIE KOMENTÁŘŮ působí spíš dojmem jakéhosi vědomě temného záměru a mícháním hrušek s jablky.
Nehledě pak na to, že na školách se sice občas střílí, pravda, ale po CELÉM světě, i když, uznávám, u nás ne... Co je však podstatnější? Podobná střílení s případem slečny Gonzalezové rozhodně opravdu nic společného nemají. Přesto se však těžko odbývají úvahy pana Ledera, který tu JAKO BY stojí PROTI komunistům, ve skutečnosti jim však s antiamerikanismem podal pravici.


Ne, nejsem paranoidní a nevěřím, že jsou na síti rozeseti placení agenti-komentátoři a antiameričané, jenže právě jako takový by Leder šel báječně využít, a to mi stačí. Ano, chová se... úplně odpovědně, ale není divné, když sem tak okamžitě vtahuje i arabský (či orientální) zvyk ukamenování? Článek doplněný jeho komentářem tak vlastně nám čtenářům i podsouvá, že se výuka tam někde v oblasti bývalých Dvojčat od ukamenování v Orientě zase tak neliší, že...?


A Lederova reakce na - následující - názor Homolkův? Co s tím? Opět nalil do poháru neředěnou demagogii a argumentuje, jako by ona holčička putovala "do báně" a díky skutečné policii, jenže tak to přece nebylo!!! Ta policie byla školní a holčička pouze pobyla na jakési "stanici", dost možná v budově školy. Zničila ostatně lavici, že. Mate Leder z neschopnosti dočíst článek? Nevěřím. Ale řada "jednodušších" rychločtenářů, a o tom nemám iluzí, mu dá za pravdu - a vůbec si ani neuvědomí, že píše o (válečném) voze, zatímco článek o rozpustilé koze.

Ikonka: z.about.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0449 s