Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 13. týden

29.03.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 13. týdenV&SICHNI JSOU V POHODĚ myslí si čerstvý důchodce ve stejnojmenném filmu. Ale je to opravdu tak? Jak se má osamělý kosmonaut na měsíci (MOON), nemá sice nic na práci, ale je v pohodě? A co ti MUŽI CO ZÍRAJÍ NA KOZY? Jsou to vojáci a těm není nikdy co závidět, zvláště když plní bojové poslání. A úkol JAK VYCVIČIT DRAKA také přináší malému animovanému hrdinovi nemalé problémy. Takže kde je pohoda? Odpověď Rozhledna Webmagazinu zná: V kině na nových premiérách týdne.

Vezměme je po řadě, tak jak byly zmíněny v perexu.
V&SICHNI JSOU V POHODĚ (Everybody’s Fine) natočil v koprodukci USA a Itálie režisér Kirk Jones, který má zatím na kontě dva u nás neuvedené filmy, ale je také pilný scénárista a autor skvělých reklam, za něž dostal nespočet cen včetně Stříbrného lva z Cannes.
Příběh filmu V&SICHNI JSOU V POHODĚ zkušeným filmovým divákům připomene starší italský snímek z roku 1990 V&SEM SE DAŘÍ DOBŘE režiséra Giuseppe Tornatoreho, v němž Marcello Mastroianni jako novopečený důchodce se rozhodne vydat z rodné Sicílie do Itálie za svými pěti dětmi, které už léta neviděl a které ho nenavštěvují. Stejně tak si nyní Robert de Niro v roli Franka Goodeho uvědomuje na počátku důchodového věku, že se svým dětem za života málo věnoval a že celý život jenom dřel v místní továrně na výrobu drátů, aby je uživil. Usoudí, že nastal čas to napravit. Manželka mu již zemřela a tak je rozhodnutí na něm - pozve své děti na víkend. Přípravy probíhají bez problémů až do chvíle, kdy, jak už to v moderní společnosti bývá, jsou jedni po druhém nuceni z různých důvodů svou účast odřeknout. Navzdory varování svého lékaře vezme Frank věci do vlastních rukou, sbalí si tašky a vydá se na pouť po Spojených státech s úmyslem překvapit všechny své děti a radovat se z jejich úspěchu a štěstí. Frank se vypraví za svým synem „umělcem“ do New Yorku, za svou dcerou do Chicaga, která „je velké zvíře v reklamní společnosti“, za synem Robertem, „dirigentem orchestru“ v Denveru a konečně za Rosie, svou nejmladší dcerou, která je „tanečnice v drahém podniku v Las Vegas“. Zanedlouho je ale Frankovi jasné, že jeho děti nejsou až tak šťastné či úspěšné, jak mu jeho manželka vždy tvrdila... Do kin film uvádí společnost Falcon.

Robert de Niro ve filmu V&SICHNI JSOU V POHODĚ potkává jednu ze svých dcer

**********************************
"To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám."
- těmito slovy uvádí společnost Bontonfilm další vynikající příspěvek do žánru sci-fi filmů - snímek MOON. Herecké sólo Sama Rockwela, který zde vytváří astronauta Sam Bella, který jako jediný člověk pracuje na měsíční základně firmy Lunar Industries. Základna je plně automatizovaná a tak obsluha jen kontroluje jak probíhá těžba vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… Vzpomenete na legendární SOLARIS Andreje Tarkovského (případně na jeho americkou variantu od Stevena Soderbergha) nebo na stávkující počítač v Kubrickově filmu 2001: VESMÍRNÁ ODYSSEA? Příbuznost můžete najít i u britského sitcomu ĆERVENÝ TRPASLÍK.

K mimořádnému hereckému výkonu Sama Rockwella, který se do této doby objevoval spíše v komediálních rolích, režisér a spoluscénárista Duncan Jones dodává: „Od začátku jsem věděl, že chci obsadit Sama. S vědomím, že hlavní roli bude mít právě on, jsem tento příběh psal. Je to veliký herec a jeho možnosti ještě nebyly zdaleka využity. Myslím, že jsem mu touto rolí dal možnost ukázat světu, čeho všeho je schopný.“

Nezávislý sci-fi snímek, natočený za pakatel 5 milionů dolarů v pouhých třiatřiceti dnech posbíral od své premiéry na loňském festivalu v Sundance mnohá ocenění, včetně ceny za nejlepší britský nezávislý snímek (British Independent Film Awards). Režisér Duncan Jones v něm debutuje, ale jeho jméno si zapamatujte - jde totiž o syna hudebníka Davida Bowieho.
Sam Rockwell se svým jediným přítelem a společníkem
*******************************************

Animovaná celovečerní americká komedie s názvem JAK VYCVIČIT DRAKA (How to Train Your Dragon) v režii dvojice Dean DeBlois a Chris Sanders vychází ze stejnojmenné knihy Cressidy Cowellové. Děj se odehrává na dalekém severu v době Vikingů. Každé jejich dítě musí projít zkouškou, která však pro ně není žádným problémem. Děti odjíždí na protilehlý ostrov, kde si mají chytit a následně vycvičit svého vlastního draka. Ale ne vždy to je jednoduché. O tom se přesvědčí hlavní hrdina s poněkud složitějším jménem: Hiccup Horrendous Haddock III. Říkejme mu radši česky &Skyťák. Ten je synem náčelníka vesnice, Kliďase Velikána. Také by rád nějakého toho Nodra smrťáka, Ohavného zipáka nebo Hrůzáka hrozivého skolil, jenže matička příroda ho na to opravdu vybavila nevalně. Nepomáhají ani užitečné lekce v Drakoškole místního samorosta, kováře Tlamouna. &Skyťák je naštěstí hlava otevřená a tam, kde schází hrubá síla, pomůže hlava, díky níž zkonstruuje samostříl a... Jeho úlovek je sice menší, nemá ani zuby, ale to neznamená, že si spolu neužijí spousty legrace a nezrodí se mezi nimi velké přátelství.

**********************************************************

Bizarní název MUŽI CO ZÍRAJÍ NA KOZY (The Men Who Stare at Goats) by mohl svádět k jiným výkladům. Tak se nejprve podívejte na konec článku na fotografii, která vše upřesní. Herecké hvězdy první velikosti - George Clooney, Ewan McGregor, Kevin Spacey či Jeff Bridges se sejdou u tajné vojenské jednotky americké armády, která testuje neobvyklou zbraň - lidskou mysl resp. paranormální síly. Údajně příběh filmu vychází z reálné skutečnosti jak ji popsal spisovatel Jon Ronson. "Ta část příběhu, jako například snaha projít zdí nebo zabít křečka pohledem, je vzata z různých experimentů, které se zkoušely v armádě nebo CIA během 60., 70. a 80. let," říká producent filmu Paul Lister. Ve filmu narazí na šokující skutečnost reportét Bob Wilton (Ewan McGregor), snažící se zapomenout na rozpadlé manželství a hledající velký námět pro svůj příští článek. Potkává agenta speciální jednotky Lyna Cassadyho (George Clooney), který mu odhalí existenci tajné vojenské jednotky, jejímž cílem je změnit válku tak, jak ji známe. Zakladatel této jednotky (alias Jeff Bridges) zmizel a Bob se přidává k pátrací misi, kterou vede Cassady. Aby přežil tuto dobrodružnou výpravu, musí Bob čelit nepřátelům, o kterých se mu ani nezdálo...

Ve filmu je První prapor země nazýván Armádou Nové země. "Také se v něm odkazuje na “Projekt Jedi”, říká režisér Grant Heslov. "Konkrétně si říkali Válečníci Jedi. Bylo to o vyčištění mysli a objevení nové nedestruktivní metody válčení.” Byla to skupina vojáků, vysoce postavených, kteří toužili naučit se paranormálním schopnostem, “ říká Ronson. “Oni se skutečně snažili projít zdí a stát se neviditelnými. Nacvičovali zdravení nepřítele “jiskřivým” pohledem, a ve finále dokonce zabít kozy tím, že na ně zírali…”.

Spisovatel Jon Ronson je s filmem spokojen. “Je to velmi, velmi komické a chytré, a hlavně, má to velké srdce,” říká Ronson. "Všichni jsou v tom fantastičtí. Je tam i trochu toho temna z knihy, ale jen tak, jak má být. Jsem velmi pyšný.” A ještě jeden cítát naznačující o jaký druh humoru ve filmu jde. Jak prozradil scénárista Peter Straughan: “Stále jsem myslel na to, jak by asi vypadal svět, kdyby armádu ovládali hipíci?”
Foto: falcon.cz, blog.uj.com, dokina.tiscali.cz, film.wp.pl


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0252 s