Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 5.12.2024, svátek má Jitka 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Co nabídnout návštěvě z jiného světa?

09.04.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co nabídnout návštěvě z jiného světa?Asi to není otázka, která vám často vrtá hlavou, ale co kdyby najednou u vás zazvonil někdo odjinud? Díky studentům Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze si s tím hravě poradíte. Kolekce projektu Hostina pro návštěvu z jiného světa bude v příštím týdnu reprezentovat školu na prestižním veletrhu v Miláně a na podzim se představí i v Čechách.

Italské Miláno se každý rok stává centrem designového dění. Výstavní prostory, ulice i hotely – to vše bude patřit uměleckým projektům, které mnohdy způsobují ochromení městské hromadné dopravy. A údiv nejen italských domorodců si po kratší odmlce může získat i naše reprezentace. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (V&SUP) vystaví v rámci speciální sekce pro mladé designéry - That´s design! (The New Creative Generation) – po pěti letech znovu svoji tvorbu. Proč škola zvolila zrovna téma Hostina pro návštěvu z jiného světa / A Feast for Visitors from Another World?

„Naši studenti dostali za úkol navrhnout předměty stolování s jistou dávkou tajemství a přesahem jejich běžného funkčního určení. Vznikly tak talíře, příbory, misky, skleničky, stojany na svíčky, vázy, židle a věšáky, ale i mobilés a jiné svérázné předměty, které překvapují svým tvarem i materiálem a vyžadují od pozvaných hostů zvýšenou pozornost. Hosté-diváci se musí předmětům důkladně věnovat, pozorně si je prohlédnout a objevovat jejich funkční – ale i mimofunkční – určení,“ říká rektor V&SUP PhDr. Ing. Pavel Liška a dodává: „Jak jistě pozorný návštěvník výstavy zjistí, ukazuje se, že překračování hranic jednotlivých oborů (tak zvané cross overs) a „vypůjčování“ si výtvarných přístupů, materiálů, technologií a zručností ze sousedních oblastí, patří k výrazným charakteristikám vystavených prací. Najdeme zde téměř volné umělecké objekty připomínající archeologické vykopávky, nebo vytvořené z částí průmyslových výrobků, stejně tak ale narazíme na ručně vymodelované misky či rafinovaně „sešité“ střepy porcelánové nádoby. Tato křížení a překračování tradičně vytýčených předělů mezi jednotlivými uměleckými disciplinami a příslušnými technologiemi (pod heslem anything goes) patří již více než padesát let k nejvýraznějším kvalitám současné výtvarné tvorby.“

Vedoucí ateliéru K.O.V. a členka komise, která vybírala vítězné realizace, Eva Eisler, pak dodává, že studenti měli v podstatě volnou ruku: „Zadali jsme jen téma, ale blíže ho nespecifikovali. Návštěva z jiného světa může být marťan, ale také soused, kterého jste dlouho neviděli. A hostina představuje jednu z příležitostí, u které se setkáváme s někým výjimečným. Předáváme si zvyky a snažíme se vzájemně pochopit.“

Ostatně tento přístup lze s nadsázkou přirovnat i k účasti V&SUP na veletrhu. Po odmlce se škola opět vrací do Milána, tak doufejme, že ji město přivítá a pohostí tak, jak studenti navrhují.

Expozici bude možné u nás shlédnout od 6.10. do 6.11.2010 v Galerii V&SUP (nám. Jana Palacha 80, Praha 1) v rámci Designbloku. Součástí bude dokumentace z veletrhu.

 
Pro koho asi jsou připravená tato křesílka? (Zleva: Tomáš Varga - Jeho křeslo a Petr Duba - Židle pro víly)

 
V pozadí na snímku vlevo vidíme "Kandelábry" od Hany Kurkové (jeden má lehce rozštípanou konstrukci, druhý vypadá jak ohořelý a třetí nese číslo 2012 - že by poslední hostina?), vedle sklenky od Lukáše Kalivody a v popředí "Bakolo" od Veroniky Slámové. Fotografie vpravo pak pokračuje díly "Heartjob" od &Stěpána Růžičky (vzadu vpravo) a v popředí můžete díky Jennifer Halada "Pít na vysoké noze".

  
Snímek vlevo: vzadu ještě jednou "Bakolo" od Veroniky Slámové, blíže láhev Lukáše Kalivody, v pozadí sklenky "Neuron" Tadeáše Podrackého, uprostřed sešitý "Modulovaný objekt" od Miriam Littmann, v popředí pak "Welcome bread" Petra Poláka a destičky zvané "Osteny" Filipa Dobiáše. Snímek vpravo pak ukazuje další "Neurony" Tadeáše Podrackého a "Modulovaný objekt" od Miriam Littmann.

          
A takhle vypadá pohostinná tabule - chlupaté sedátko "Nomad" od Anara Davaasambuu a nad stolem svítí "Sting" od Daniela Gonzalese.


Ti, kteří projekt představili. (zleva: prorektor pro mezinárodní spolupráci a výzkum Filip Suchomel, rektor Pavel Liška a kurátoři Eva Eisler a Michal Froněk)

Foto: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 21.6595 s