Co nabídnout návštěvě z jiného světa?
09.04.2010
Aneta Šimonková
Výtvarné umění
Asi to není otázka, která vám často vrtá hlavou, ale co kdyby najednou u vás zazvonil někdo odjinud? Díky studentům Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze si s tím hravě poradíte. Kolekce projektu Hostina pro návštěvu z jiného světa bude v příštím týdnu reprezentovat školu na prestižním veletrhu v Miláně a na podzim se představí i v Čechách.
Italské Miláno se každý rok stává centrem designového dění. Výstavní prostory, ulice i hotely – to vše bude patřit uměleckým projektům, které mnohdy způsobují ochromení městské hromadné dopravy. A údiv nejen italských domorodců si po kratší odmlce může získat i naše reprezentace. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (V&SUP) vystaví v rámci speciální sekce pro mladé designéry -
That´s design! (The New Creative Generation) – po pěti letech znovu svoji tvorbu. Proč škola zvolila zrovna téma
Hostina pro návštěvu z jiného světa / A Feast for Visitors from Another World?
„Naši studenti dostali za úkol navrhnout předměty stolování s jistou dávkou tajemství a přesahem jejich běžného funkčního určení. Vznikly tak talíře, příbory, misky, skleničky, stojany na svíčky, vázy, židle a věšáky, ale i mobilés a jiné svérázné předměty, které překvapují svým tvarem i materiálem a vyžadují od pozvaných hostů zvýšenou pozornost. Hosté-diváci se musí předmětům důkladně věnovat, pozorně si je prohlédnout a objevovat jejich funkční – ale i mimofunkční – určení,“ říká rektor V&SUP
PhDr. Ing. Pavel Liška a dodává: „
Jak jistě pozorný návštěvník výstavy zjistí, ukazuje se, že překračování hranic jednotlivých oborů (tak zvané cross overs) a „vypůjčování“ si výtvarných přístupů, materiálů, technologií a zručností ze sousedních oblastí, patří k výrazným charakteristikám vystavených prací. Najdeme zde téměř volné umělecké objekty připomínající archeologické vykopávky, nebo vytvořené z částí průmyslových výrobků, stejně tak ale narazíme na ručně vymodelované misky či rafinovaně „sešité“ střepy porcelánové nádoby. Tato křížení a překračování tradičně vytýčených předělů mezi jednotlivými uměleckými disciplinami a příslušnými technologiemi (pod heslem anything goes) patří již více než padesát let k nejvýraznějším kvalitám současné výtvarné tvorby.“
Vedoucí ateliéru K.O.V. a členka komise, která vybírala vítězné realizace,
Eva Eisler, pak dodává, že studenti měli v podstatě volnou ruku: „
Zadali jsme jen téma, ale blíže ho nespecifikovali. Návštěva z jiného světa může být marťan, ale také soused, kterého jste dlouho neviděli. A hostina představuje jednu z příležitostí, u které se setkáváme s někým výjimečným. Předáváme si zvyky a snažíme se vzájemně pochopit.“
Ostatně tento přístup lze s nadsázkou přirovnat i k účasti V&SUP na veletrhu. Po odmlce se škola opět vrací do Milána, tak doufejme, že ji město přivítá a pohostí tak, jak studenti navrhují.
Expozici bude možné
u nás shlédnout od 6.10. do 6.11.2010 v Galerii V&SUP (nám. Jana Palacha 80, Praha 1) v rámci Designbloku. Součástí bude dokumentace z veletrhu.
Pro koho asi jsou připravená tato křesílka? (Zleva: Tomáš Varga - Jeho křeslo a Petr Duba - Židle pro víly)
V pozadí na snímku vlevo vidíme "Kandelábry" od Hany Kurkové (jeden má lehce rozštípanou konstrukci, druhý vypadá jak ohořelý a třetí nese číslo 2012 - že by poslední hostina?), vedle sklenky od Lukáše Kalivody a v popředí "Bakolo" od Veroniky Slámové. Fotografie vpravo pak pokračuje díly "Heartjob" od &Stěpána Růžičky (vzadu vpravo) a v popředí můžete díky Jennifer Halada "Pít na vysoké noze".
Snímek vlevo: vzadu ještě jednou "Bakolo" od Veroniky Slámové, blíže láhev Lukáše Kalivody, v pozadí sklenky "Neuron" Tadeáše Podrackého, uprostřed sešitý "Modulovaný objekt" od Miriam Littmann, v popředí pak "Welcome bread" Petra Poláka a destičky zvané "Osteny" Filipa Dobiáše. Snímek vpravo pak ukazuje další "Neurony" Tadeáše Podrackého a "Modulovaný objekt" od Miriam Littmann.
A takhle vypadá pohostinná tabule - chlupaté sedátko "Nomad" od Anara Davaasambuu a nad stolem svítí "Sting" od Daniela Gonzalese.
Ti, kteří projekt představili. (zleva: prorektor pro mezinárodní spolupráci a výzkum Filip Suchomel, rektor Pavel Liška a kurátoři Eva Eisler a Michal Froněk) Foto: Aneta &Simonková